Szijjártó: los 150 tys. kresowych Węgrów jest dla nas ważniejszy niż geopolityka

Węgry będą blokować posiedzenia rady NATO-Ukraina, dopóki prawa mniejszości narodowych na Ukrainie nie zostaną przywrócone – zapowiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Jak podaje Hungary Today, zapowiedź szefa dyplomacji Węgier padła podczas przemówienia w węgierskim parlamencie. Szijjártó odniósł się do zarzutów pojawiających się na arenie międzynarodowej, że węgierskie stanowisko wobec Ukrainy jest prorosyjskie. “To absurd” – mówił węgierski minister.

Szijjártó powiedział, że z daleka może się wydawać, że życie 150 tys. etnicznych Węgrów na Ukrainie jest mniej ważne niż względy geopolityczne. „Ale dla nas ta społeczność jest ważniejsza niż jakakolwiek sprawa geopolityczna” – podkreślał minister spraw zagranicznych Węgier.

Minister zapowiedział, że 26 marca do Budapesztu przyjedzie szef ukraińskiej dyplomacji, poproszony przez prezydenta Zełenskiego o pracę nad polepszeniem stosunków z Węgrami. Jak mówił, Węgry są gotowe na tę wizytę i przygotują w związku z nią “rozsądne sugestie”.

Jeśli chodzi o stosunki Węgier z sąsiadami, Szijjártó ocenił stosunki z Ukrainą jako najtrudniejsze. Zapewniał, że Budapeszt wspiera Ukrainę w kwestiach integralności terytorialnej i suwerenności, ale musi pamiętać o naruszeniach praw węgierskiej mniejszości narodowej na Ukrainie. Szijjártó podkreślał, że naruszenia te nie dotyczą tylko Węgrów.

Odnosząc się do jednej ze spornych kwestii Szijjártó powiedział, że cel polegający na zapewnieniu, że każdy obywatel ukraiński prawidłowo posługuje się językiem ukraińskim, nie musi być sprzeczny z umożliwieniem mniejszościom narodowym posługiwania się językiem ojczystym. Postulował podniesienie standardu nauczania języka ukraińskiego w szkołach mniejszości węgierskiej. Szef węgierskiego MSZ dodawał, że Węgry są gotowe pomóc to sfinansować.

Według Szijjártó Węgry przedstawiły też Ukrainie propozycję szerokiego wachlarza środków pomocowych, m.in. pożyczki w wysokości 50 mln euro na rozwój infrastruktury w zachodniej części kraju, budowę nowych przejść granicznych, poprawę połączeń autostradowych i zacieśnienie współpracy w zakresie rolnictwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: USA naciskają na Węgry ws. Ukrainy. Szijjarto: to nie wyłącznie sprawa geopolityczna, tu chodzi o życie 150 tys. Węgrów

Przypomnijmy, że po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO. Budapeszt domaga się uchylenia tej ustawy wymierzonej w ponadpodstawowe szkolnictwo mniejszości narodowych. Kolejną „kością niezgody” pomiędzy oboma krajami jest ustawa o języku państwowym, również godząca w prawa mniejszości.

Kresy.pl / Hungary Today

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply