“Będziemy budować. Szybko” – Sienkiewicz o odbudowie Pałacu Saskiego

Zaczyna się odbudowa Pałacu Saskiego, a tak naprawdę otoczenia Grobu Nieznanego Żołnierza, ołtarza ojczyzny – oświadczył we wtorek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. “Będziemy budować Pałac Saski. Szybko” – zadeklarował.

We wtorek minister kultury i dziedzictwa narodowego opublikował w mediach społecznościowych nagranie dotyczące kwestii odbudowy Pałacu Saskiego. “Od grudnia 2022 roku, czyli ponad rok, poprzedni zarząd nie był w stanie zabezpieczyć zabytkowych piwnic i fundamentów. Wystarczyło zmienić zarząd, dwa tygodnie, zaczęło się już zabezpieczenie. Da się? Da się” – oświadczył Bartłomiej Sienkiewicz.

“Będziemy budować Pałac Saski. Szybko” – zadeklarował minister.

Przypomnijmy, że w ramach ogłoszonego przez rząd Mateusza Morawieckiego w 2021 roku tzw. Polskiego Ładu, czyli programu mającego „naprawić” rzeczywistość w Polsce po pandemii koronawirusa, odbudowany ma zostać Pałac Saski w Warszawie. Deklarację w tej sprawie złożył prezes PiS, ówczesny wicepremier Jarosław Kaczyński. Mówił o tym także ówczesny wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Jednocześnie, pojawiła się koncepcja, żeby za odbudowę pałacu zapłacili Niemcy. Do niemieckiego MSZ skierowano zapytanie, czy RFN zamierza zapłacić za odbudowę pałacu, wysadzonego w grudniu 1944 roku przez Niemców. „Śledziliśmy na bieżąco doniesienia w polskich mediach na temat planowanej odbudowy Pałacu Saskiego. Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt” – odpowiedziało wówczas niemieckie ministerstwo.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply