Podczas Konferencji na Rzecz Odbudowy Ukrainy Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przekazanie  3,4 mld euro Ukrainie. Część pieniędzy pochodzi z zamrożonych rosyjskich aktywów.

We wtorek w Berlinie rozpoczęła się Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy. Ursula Von Der Leyen ogłosiła, że Ukraina otrzyma 3,4 mln euro. 1,5 mld euro będzie pochodziło z zamrożonych aktywów rosyjskich. Mają zostać przekazane do lipca i przeznaczone w odbudowę kraju i na potrzeby obronne.

Natomiast 1,9 mld euro zostanie przekazane Kijowowi do końca czerwca, w ramach programu Ukraine Facility i w związku z postępami w realizacji Planu dla Ukrainy, która zakłada szeregu reform antykorupcyjnych i strategii inwestycyjnych.

Ponadto podczas konferencji przedstawiciele UE podpisali umowy o wartości 1,4 mld euro z bankami partnerskimi w celu przyciągnięcia inwestycji na Ukrainie z sektora prywatnego. Zapowiedziano specjalne wsparcie dla inwestycji kapitałowych w celu poprawy finansowania ukraińskich firm, zwłaszcza sektora małych i średnich przedsiębiorstw i start-up-ów, które mogą pomóc w modernizacji ukraińskiej gospodarki.

Czytaj: Zełenski w Bundestagu: Rosja musi ponieść odpowiedzialność

Za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Energetyki zebrano blisko 500 mln euro na pilne naprawy ukraińskiego sektora energetycznego. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności pomógł zmobilizować ponad 15 000 paneli słonecznych. który obecnie planuje zapewnić 1000 dodatkowych generatorów prądotwórczych za pośrednictwem rezerw strategicznych rescEU. Ponadto UE zgodziła się zwolnić Ukrainę z płacenia zobowiązań finansowych związanych z jej uczestnictwem w 14 programach UE.

Czytaj: Zełenski: gdyby zabrakło USA, liderem muszą być Niemcy. “Scholz prawdziwym liderem Europy”

commission.europa.eu/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply