„Batko nasz Bandera!” – ukraińska armia chwali się użyciem Javelinów [+VIDEO]

Jako tło do nagrania propagandowego ukraińska armia wykorzystała banderowską pieśń „Batko nasz Bandera!” (pol. „Ojczulek nasz Bandera”).

Ukraińska armia co jakiś czas zamieszcza nagrania wideo i zdjęcia, mające przedstawiać skuteczność swojego uzbrojenia w walce z wojskami rosyjskimi. Dotyczą one także używania broni przysłanej z zagranicy.

W środę rano na oficjalnym profilu Sił Zbrojnych Ukrainy na Twitterze zamieszczono nagranie, które ma przedstawiać zniszczenie rosyjskiego pojazdu opancerzonego za pomocą amerykańskiego przeciwpancernego pocisku kierowanego Javelin.

Jako tło dla nagrania użyto banderowskiej pieśni o upowcach „Ojciec nasz Bandera, Ukraina Matka”.

Wpis zakończono banderowskim zawołaniem „Sława Ukrajini!”.

O zdobywającej coraz większą popularność i rozgłos akcji w ukraińskim TikToku i innych mediach społecznościowych pisaliśmy 13 października 2021 roku. Akcja polegała na zamieszczaniu w sieci krótkich nagrań wideo, na których najczęściej dzieci i młodzież imitują śpiew (rzadziej śpiewają) pierwszej zwrotki pieśni „Bat’ko nasz Bandera, Ukrajina maty” (ukr. Батько наш – Бандера, Україна – мати) do podkładu w postaci popularnej wersji tego utworu w wykonaniu zespołu wokalnego Pentarchia. Same udawane śpiewy były często celowo przerysowywane, np. z przesadną gestykulacją.

Treść pierwszej zwrotki w tłumaczeniu na język polski można przełożyć następująco: „Ojcem naszym Bandera, matką Ukraina, my za Ukrainę będziemy wojować”.

Soliści znanego lwowskiego chóru „Dudaryk”, który często koncertuje w Polsce, przyłączyli się do flashmobu polegającego na wykonywaniu banderowskiej pieśni „Ojciec nasz Bandera”.

ZOBACZ: Pieśń „Ojciec nasz Bandera” wykonano w ukraińskim parlamencie [+VIDEO]

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply