ARKA – 2008

25 sierpnia konferencją prasową w Żydowskim Centrum Kulturalnym CHESED ARIE (Lwów) skończyła się trzecia edycja ośmiodniowego polsko-ukraińsko-żydowskiego seminarium ARKA -2008.

Seminarium odbywało się w Ławrze Uniowskiej ( Klasztor grecko-katolicki) na Ziemi Lwowskiej, gdzie podczas wojny przechowywał się, jako żydowskie dziecko, przyszły minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rodfeld.

Poruszono tematy życia kulturalnego i społecznego Polaków, Ukraińców i Żydów, pogranicza polsko-ukraińskiego, wzajemnego przenikania się kultur, ratowania Żydów podczas holocaustu, morderstw dokonanych przez SS Galizien w wiosce polskiej Huta Pieniacka na Ziemi Lwowskiej oraz rzezi Polaków na Wołyniu, jak też Ukraińców w Pawłokomie, we wschodniej Małopolsce.

Przybyła na seminarium młodzież polska, ukraińska i żydowska z zainteresowaniem słuchała prelegentów – profesorów z Polski, Ukrainy, oraz żydowskich z Israela i Ukrainy. Niewątpliwie ulubieńcem młodzieży stał się charyzmatyczny profesor Władysław Filar (Historyk, matematyk i cybernetyk) z Polski, który z przejęciem, zajmująco (był naocznym świadkiem) opowiadał o wydarzeniach na Wołyniu.

Złożono wieńce w Barwach biało-czerwonych, błękitno-żółtych i niebiesko-białych w miejscach zagłady Żydów (Bełżec), Polaków (Huta Pieniacka) i Ukraińców (Pawłokoma).

Uczestnicy seminarium obejrzeli film Jadwigi Nowakowskiej “Wołyń – zapis zbrodni”, który wywołał interesującą dyskusję i rozmowę z autorką.

Seminarium było współorganizowane między innymi przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.

Tekst i foto Bożena Rafalska

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply