81 ton amunicji z USA dotarło na Ukrainę

To już czwarty samolot z pomocą militarną ze Stanów Zjednoczonych, jaki przybył na Ukrainę w ostatnim czasie.

O przybyciu transportu z USA poinformował w piątek wieczorem minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow. Poinformował, że na pokładzie samolotu przybyło 81 ton amunicji różnego kalibru. Dodał też, że kolejne dostawy spodziewane są w przyszłym tygodniu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Tym razem czwarty ptak dostarczył na Ukrainę 81 ton amunicji różnego kalibru. W przyszłym tygodniu oczekujemy następnych amerykańskich samolotów z pomocą wojskowo-techniczną, mającą wzmocnić ukraińskie zdolności obronne!” – napisał Reznikow na Twitterze.

Ukraiński minister nie podał bliższych szczegółów dotyczących tego, jaką dokładniej amunicję przysłali Amerykanie.

Przeczytaj: Ukraina: mamy więcej broni przeciwpancernej niż Rosja czołgów przy granicy

Przypomnijmy, że trzeci z kolei transport broni i sprzętu dotarł na Ukrainę we wtorek. Oficjalnie strona ukraińskie mówiła o „nowoczesnym sprzęcie i amunicji przeznaczenia obronnego” z USA, nie podając żadnych szczegółów. Nieoficjalne, na Ukrainę dotarło 300 pocisków systemu ppk Javelin oraz amunicja do niszczenia bunkrów. Dodajmy, że wśród uzbrojenia, jakie Amerykanie dostarczyli Ukraińcom w ostatnim czasie, są jednorazowe granatniki systemu M141 Bunker Defeat Munition (BDM) – SMAW-D. To tzw. bunker bustery, przeznaczone do niszczenia umocnień, a także lekko opancerzonych pojazdów.

Zobacz: Ukraińcy już strzelają z nowo dostarczonej przez Brytyjczyków broni [+VIDEO]

Jak podają ukraińskie media, w ramach pomocy wojskowej Ukraina otrzymuje amerykańskie, przenośne, rakietowe systemy przeciwlotnicze Stinger i granatniki przeciwpancerne Mk 153 SMAW. Wielka Brytania dostarczyła Ukraińcom lekkie systemy przeciwpancerne NLAW, w liczbie około 2 tysięcy. Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace nie wykluczył, że jego państwo wyśle Ukrainie jeszcze więcej broni. Ponadto, Amerykanie zgodzili się, by Litwa, Łotwa i Estonia wysłały Ukrainie swoją broń wyprodukowaną w USA. W ramach tej zgody Estonia może wysłać Ukrainie rakiety przeciwpancerne Javelin, a Litwa rakiety Stinger. Z kolei Kanada rozważa wysłanie sprzętu wojskowego i broni defensywnej dla ukraińskiej obrony terytorialnej.

PRZECZYTAJ: Prof. Zapałowski: dla Rosji planem minimum jest federalizacja Ukrainy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz