Działacze Związku Polaków na Białorusi z miasteczka Smorgonie zebrali się by przypomnieć o wybuchu drugiej wojny światowej, która doprowadziła do utraty przez Polskę Kresów Wschodnich.

Uroczystości rocznicowe zostały urządzone przez smorgońskich Polaków 8 września. Rozpoczął je program artystyczny w ramach którego miejscowi młodzi Polacy, w tym cztery dziewczęta, które właśnie rozpoczęły naukę na uczelniach w Polsce, recytowali utwory poetyckie i fragmenty książek poświęcone wybuchowi wielkiej wojny. Ponieważ Związek Polaków jest uznawany przez władze Białorusi za organizację nielegalną, spotkanie kilkudziesięciu osób musiało odbywać się w domu prezes miejscowego oddziału organizacji, Teresy Pietrowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Nieodłącznym skutkiem wywołania II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy była okupacja wschodnich terenów II Rzeczypospolitej przez Związek Radziecki” – powiedziała do zebranych Pietrowa, cytowana przez portal Znadniemna.pl. Zaapelowała ona o to by kolejne pokolenia kresowych Polaków pamiętały o ofiarach jakie zostały poniesione, w czasie tego najtragiczniejszego, jak oceniła, okresu historii Polski.

Nauczycielka języka polskiego i była pracowniczka Muzeum-siedziby Michała Kleofasa Ogińskiego, Tatiana Kleszczonok zaprezentowała treść polskich książek historycznych, w tym książki „Leśne ścieżki” autorstwa urodzonego w leżącej koło Smorgoni wsi Więsławienięta żołnierza Armii Krajowej, Waldemara Wołkowicza. Najstarszy członek Oddziału ZPB w Smorgoniach Czesław Kieżun zaśpiewał piosenkę „Hej, my Kresowiacy, chłopcy Wileńczacy” na melodię marszu „Pożegnanie Słowianki”, którą słyszał w dzieciństwie od swoich starszych braci, walczących w szeregach AK. W czasie okupacji tereny rejonu smorgońskiego wchodziły w skład Okręgu Wilno AK.

Następnie działacze ZPB opowiadali o losach swoich własnych przodków. Niektórzy z nich dołączali do AK, niektórzy trafiali do polskich sił zbrojnych na Zachodzie, inni zasilali szeregi armii gen. Berlinga, a jeszcze inni byli wywożeniu na Syberię. Obecni na tym wieczorze wspomnień ustalili, że spiszą swojej rodzinne wspomnienia i wydadzą je w jednym tomie.

Wszyscy uczestnicy spotkania udali się następnie na miejscowy cmentarz by złożyć kwiaty na mogile żołnierzy Wojska Polskiego. Pomnik na tej mogile został odnowiony w zeszłym roku przez działaczy ZPB.

Czytaj także: W polskiej szkole w Grodnie naukę znów rozpoczęło mniej dzieci niż było chętnych

znaniemna.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz