Niska temparatura, wichura i opady śnieżycy spowodował poważne problemy dla mieszkańców Mołdawii. Kilku z nich nie przeżyło ataku zimy.

Silny wiatr i opady śniegu 26 listopada spowodowały chaos w całym kraju. Karetki pogotowia, autobusy i samochody osobowe utknęły na zaśnieżonych drogach, a 139 miejscowości zostało pozbawionych prądu. Według stanu na poniedziałek, godzinę 13:30 bez prądu pozostawało nadal 95 miejscowości w 13 rejonach Mołdawii (Criuleni, Orhei, Causeni, Stefan Voda, Anenii Noi, Comrat, Cahul, Cantemir, Vulcanesti, Cimislia, Taraclia, Ceadir-Lunga, Leovo), podał portal Newsmaker.

Niestety zamiecie spowodowały także ofiary śmiertelne. 27 listopada po pierwszej w nocy mężczyzna zadzwonił na policję w Criuleni i przekazał, że na trasie prowadzącej do wsi Kruglik w powiecie Criuleni na ziemi leży mężczyzna. Funkcjonariusze nie ustalili żadnych śladów gwałtownej śmierci, co wskazywało na śmierć z powodu warunków pogodowych.

O godz. 8 rano ratownicy otrzymali informację o samochodzie ugrzęzłym w śniegu w rejonie Căușeni. Przybyli na miejsce ratownicy stwierdzili w nim ciała dwóch osób. Brak ekspertyzy o przyczynach ich śmierci. O sprawie poinformowany został Generalny Inspektorat ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Jak podały media w sepratystycznym Naddniestrzu, w Grigoriopolu znaleziono zwłoki mężczyzny ze śladami odmrożeń. Także pod Grigoriopolem utknął w śniegu samochód. Oprócz kierowcy w kabinie znajdowały się dzieci – dziewczynka i 13-letni chłopiec. W związku z tym, że pasażerowie ogrzewali się przy pracujacym silniku, a rura wydechowa była zatkana śniegiem, do kabiny przedostawał się tlenek węgla. Cała trójka zatruła się czadem. Samochód wyciągnięto dopiero po 12 godzinach. Dzieci zostały poważniej zatrute, ale obecnie stan całej trójki jest zadowalający.

Opozycyjna Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) zażądała „natychmiastowej dymisji” Ministra Infrastruktury Andrei Spinu i szefa Generalnego Inspektoratu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Alexandru Oprei. Zdaniem socjalistów, pomimo wcześniejszej zapowiedzi opadów śniegu, władze nie przygotowały kraju na złą pogodę.

Czytaj także: Prezydent Mołdawii odmawia włączenia szefowej autonomicznej prowincji w skład rządu

newsmaker.md/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply