Rewizja Krajowego Planu Odbudowy, przyjęta przez Radę Ministrów, dotyczy m.in. anulowania podatku od aut spalinowych. Ma on zostać zastąpiony przez dopłaty do samochodów elektrycznych, podstawowo w wysokości 30 tys. zł na pojazdy „ze średniej półki”.

We wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała o przyjęciu przez Radę Ministrów rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Zaznaczyła, że to „bardzo ważna decyzja”.

„Jedną z nich jest to, że nie będzie podatku od aut spalinowych” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz. „Przyjmujemy zupełnie inną logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty, a nie logikę kary. Dopłat dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne”.

 

Jak wyjaśniła minister Pełczyńska-Nałęcz, rząd chce przeznaczyć na to 1,5 mld zł z grantu, co przełoży się na dopłaty bazowe rzędy 30 tysięcy złotych.

„To będą środki na trzydziestotysięczne dopłaty, jako bazowe, dla samochodów nie tych z najwyższej półki, tylko tych ze średniej półki” – oświadczyła. Dodała, że osoby mniej zamożne będą mogły liczyć na „trochę więcej”, a jeżeli samochód będzie złomowany, będzie można zyskać „jeszcze trochę więcej”.

Jak wynika z informacji jej resortu, zmiany obejmują sześć z siedmiu komponentów Planu.„Rewizją zostało objętych 14 z 55 reform (10 z części grantowej i 4 z części pożyczkowej) oraz 27 z 56 inwestycji (18 z części grantowej i 9 z części pożyczkowej KPO)” – podano w komunikacie prasowym ministerstwa funduszy i polityki regionalnej.

Poinformowano też, że Fundusz Elektromobilności, z budżetem w wysokości około 1,1 mld euro (ok. 4,9 mld zł), będzie realizowany w ramach części pożyczkowej KPO. Podano, na co zostaną przeznaczone uwolnione środki z części grantowej.

600 mln euro (ok. 2,6 mld zł) zostanie przeznaczone na bezpieczeństwo żywności i tzw. rolnictwo 4.0, w tym m.in. na dodatkowe 86 centrów dystrybucyjno-magazynowych i rynków hurtowych. Wsparcie ma zyskać też m.in. ponad 5300 rolników i rybaków.

Ponadto, 140 mln euro (ok. 605 mln zł) trafi na ocieplenie bloków i kamienic, 373,75 mln euro (ok. 1,6 mld zł) na dopłaty do zakupu aut elektrycznych, a 150 mln euro (648 mln zł) na szpitale powiatowe. Na sprzęt dla nauczycieli klas I-III ma być 40 mln euro (ok. 173 mln zł), a na cyfryzację samorządów – 127 mln euro (ok. 549 mln zł).

Rewizja KPO zostanie przesłana do Brukseli, która ma dwa miesiące na jej formalną ocenę. Przyjęcie zmienionej decyzji planowane jest na połowę lipca br. Z kolei na przełomie lipca i sierpnia powinny zostać aneksowane umowy finansowa i pożyczkowa z KE oraz zatwierdzone tzw. ustalenia operacyjne”.

„Na początku września planowane jest wysłanie drugiego i trzeciego wniosku o płatność, a ich refundacja spodziewana jest pod koniec 2024 roku” – informuje ministerstwo.

Wcześniej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz deklarowała powrót do negocjacji w tej sprawie z Komisją Europejską.

Czytaj także: Pomimo zapowiedzi rządu podatek od aut spalinowych jednak wejdzie w życie? Media: KE niechętna zmianom

Przypomnijmy, że składając w Brukseli polski KPO pod koniec 2022 roku, ówczesny rząd PiS zgodził się na tzw. kamienie milowe. Znalazły się wśród nich warunki dotyczące polskiego sądownictwa, a także m.in. nowy podatek dla właścicieli samochodów, wysłanie na orbitę pierwszego polskiego satelity, niższe pensje dla milionów Polaków oraz płatne drogi w kraju.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply