Litwa uzbroi strażników granicznych w ciężką broń

Arsenał  Służby Ochrony Granicy Państwowej Litwy (VSAT) ma zostać wzmocniony. Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė objaśniła decyzję rządu doświadczeniami wojny na Ukrainie.

Przebywając w Połukniu w rejonie trockim Bilotaitė oświadczyła, że strażnicy graniczni otrzymają ciężkie uzbrojenie. Będzie ono pochodzić z arsenałów litewskich sił zbrojnych. A nowy sprzęt zostanie zakupiony do końca bieżącego roku. “Widzimy sytuację i wspólnie pracujemy nad wzmocnieniem wszystkich służb” – słowa minister spraw wewnętrznych zacytował nadawca publiczny LRT. Dowódca VSAT Rustam Liubajew oświadczył, że chodzi o sprzęt stacjonatny jak i mobilny.

Bilotaitė objaśniła, że rząd podjął taką decyzję wyciągając wnioski z wojny na Ukrainie. Nie skonkretyzowała jednak jakie to wnioski wyciągnięte z jakich dokładnie sytuacji. Jednocześnie minister zapewniła, że litewscy strażnicy graniczni posiadają już nowoczesną broń dopasowaną do standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wiosną 2021 r. zaczęła rosnąć gwałtownie liczba nielegalnych przekroczeń granicy od strony Białorusi. Czynili to migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki przybywający legalnie na wizy turystyczne do Mińska. W tym samym czasie podobna presja migracyjna narastała na granicę Polski i Łotwy. W samym tylko lipcu tegoż roku na terytorium Litwy przedarło się z Białorusi ponad 3 tys. migrantów. Wkrótce potem pojawiły się dowody, że służby białoruski pomagają, a czasem podstawiają i przymuszają migrantów do przekraczania granicy.

Służby graniczne Litwy, ale też Polski zareagowały na to zawracaniem migrantów na samej granicy, bez wdrażania procedury azylowej. Pod koniec sierpnia 2022 roku Litwa zakończyła budowę zapory na granicy z Białorusią.

Na początku 2023 roku litewski rząd zerwał podpisaną 16 lat wcześniej umowę z Białorusią o zasadach współpracy transgranicznej. Litewskie MSW, które zainicjowało ten proces, twierdzi, że realizacja tego porozumienia jest niemożliwa w obecnej sytuacji geopolitycznej i nie będzie możliwa w najbliższej przyszłości. Wcześniej Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że zrywa umowę o współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Białorusi.

Czytaj także: Migranci i strzały przy granicy Litwy

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply