Prezydent Iranu Ebrahim Raisi przebywa w Pakistanie z trzydniową podróżą, aby omówić stosunki regionalne i dwustronne. Tymi ostatnimi wstrząsnęły styczniowe wzajemne ostrzały przez granicę dwóch państw.

Raisi ma przeprowadzić rozmowy z najwyższymi przywódcami Pakistanu, w tym z premierem Shehbazem Sharifem, ponieważ obaj sąsiedzi starają się naprawić stosunki po styczniowych ostrzałach rakietowych, podkreśliła relacjonująca wizytę Al Jazeera. Lokalne media podały, że Raisi spotka się także z generałem Asimem Munirem, szefem pakistańskiej armii, która ma ogromne wpływy polityczne i gospodarcze w tym państwie Azji Południowej.

Raisi przybył w poniedziałek do stolicy Islamabadu, ponieważ obaj sąsiedzi chcą zacieśnić powiązania gospodarcze i energetyczne. „Islamska Republika Iranu, zgodnie z polityką sąsiedztwa jest zainteresowana promowaniem stosunków z Pakistanem i podczas tej wizyty zostaną omówione z rządem Pakistanu różne kwestie, w tym kwestie gospodarcze i handlowe, kwestie energetyczne i graniczne” – podało w poniedziałek biuro prezydenta Iranu.

W wydanym w niedzielę oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Pakistanu wezwało do poprawy stosunków dwustronnych. „Obie strony stworzą szeroko zakrojony program dalszego wzmacniania więzi pakistańsko-irańskich i zacieśniania współpracy w różnych dziedzinach, w tym handlu, łączności, energii, rolnictwa i kontaktów międzyludzkich” – stwierdzono w oświadczeniu cytowanym przez Al Jazeerę.

Jak poinformowało, irański prezydent odwiedzi główne miasta, w tym Lahore i Karaczi, i skupi się na stosunkach dwustronnych i handlowych.

Mosharraf Zaidi, partner w firmie doradczej Tabadlab i były doradca Ministerstwa Spraw Zagranicznych, skomentował dla Al Jazeery, że podróż Raisiego jest próbą uzyskania wyrazu poparcia ze strony Islamabadu w warunkach narastającego konfliktu z Izraelem. Irańczycy uznali za dobry moment na stymulowanie dialogu okres, w którym Pakistan jest wewnętrznie zdestabilizowany politycznie i boryka się problemami gospodarczymi.

„Pakistan ma trudne granice z Indiami, a także z Afganistanem. Dlatego też posiadanie normalnych, stabilnych stosunków z Iranem było dla Pakistanu sprawą najwyższej wagi i tak pozostało” – powiedziała Al Jazeerze weteran pakistańskiej dyplomacji, Maleeha Lodhi. Islamabad i Teheran dążą do pobudzenia handlu dwustronnego, który obecnie wynosi ponad 2 miliardy dolarów.

16 stycznia Iran przeprowadził ataki z powietrza na terytorium Pakistanu, wymierzone według w beludżystańskich separatystów z salafistycznej organizacji Dżaisz al-Adl. Strona pakistańska potępiła atak, twierdząc, że ofiarami byli także cywile. Iran ma od dawna problemy z beludżyjskimi, sunnickimi separatystami, którzy wzmogli swoję działania jesienią 2022 r., w czasie, gdy kraj był destabilizowany przez protesty pod hasłami feministycznymi i demoliberalnymi.

Dwa dni po irańskim ostrzale, pakistańska armia wystrzeliła swoje rakiety na terytorium Iranu. Także Pakistańczycy wzięli na cel beludżyjskich separatystów tyle, że ze swojego kraju, którzy uciekli na drugą stronę granicy, przedzielającą tereny zamieszkane w obu państwach zamieszkane przez etnicznych Beludżów.

Już pod koniec stycznia do Pakistanu udał się szef irańskiej dyplomacji, co doprowadziło do odprężenia w relacjach dwóch państw.

Oba państwa są w regionie bliskim partnerami Chin.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply