Zdjęcia satelitarne pokazują postępy w budowie w Rosji fabryki, która ma produkować masowo zaprojektowane przez Iran drony kamikadze Shahed-136 – podaje agencja Reuters. Medium podkreśla, że inwestorzy nie podlegają sankcjom.

Postępy w budowie fabryki potwierdzają zdjęcia satelitarne przeanalizowane w raporcie amerykańskiego Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Narodowego (ISIS) – podała we wtorek agencja Reuters. Budynek znajduje się 800 km na wschód od Moskwy, w regionie Tatarstanu.

Pomimo postępów w budowie zakładu, ani Stany Zjednoczone, ani ich sojusznicy nie nałożyli sankcji na właściciela fabryki – JSC Alabuga, ani na powiązane z nią spółki – podkreślono w raporcie, na który powołuje się agencja. “Kluczowym, ale spóźnionym krokiem” dla Waszyngtonu jest nałożenie sankcji na Alabugę i powiązane z nią firmy – czytamy.

“Wraz ze zbliżającą się zimą (…) można oczekiwać, że Rosja przyspieszy ataki Shahed-136 na kluczową infrastrukturę energetyczną Ukrainy” – oceniono w raporcie.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby informował w czerwcu, że według USA, fabryka dronów szturmowych, którą Rosja buduje z pomocą Iranu, może być w pełni operacyjna na początku przyszłego roku. USA informowały też, że Iran wysyłał materiały, których Rosja używała do budowy własnej fabryki dronów.

Rosja kupiła od Iranu setki dronów od zeszłego lata i intensywnie wykorzystywała je w wojnie na Ukrainie.

Przeczytaj: “Na pewno poniosą konsekwencje” – Podolak grozi Iranowi atakami odwetowymi

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply