Wołyń: uczczono ponad tysiąc Polaków zamordowanych przez UPA w dwóch wsiach

W niedzielę 27. sierpnia w Ostrówkach k. miasta Luboml na Wołyniu odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wymordowania przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) dwóch wsi położonych w dawnym powiecie lubomelskim – Ostrówek i Woli Ostrowieckiej.

Jak podaje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w uroczystości na cmentarzu parafialnym w dawnej wsi Ostrówki wziął udział zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji mec. Anna Szeląg oraz dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik. Obecna była również delegacja Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku, z Konsulem Generalnym Wiesławem Mazurem na czele, oraz przedstawiciele lokalnych ukraińskich władz samorządowych.

Uroczystości rozpoczął dr Leon Popek, naczelnik Wydziału Kresowego BPiI IPN, który zacytował wiersz poetki Pani Teresy Nietykszy

Co w tym miejscu jest takiego
że powracać serce tu woła
może ślady stóp ojca mego
może przy figurze ślady jego kolan

Leon Popek, potomek mieszkańców Woli Ostrowieckiej, od 1989 roku rokrocznie organizuje w rocznicę rzezi obu wsi pielgrzymkę dawnych mieszkańców i ich potomków oraz ludzi dobrej woli do miejsc, które pozostały po Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. Od 2011 roku uroczystości odbywają się przy niedokończonym wciąż pomniku ofiar zbrodni ufundowanym przez Radę Pamięci Walk i Męczeństwa.

30. sierpnia 1943 roku oddziały UPA dowodzone przez kurinnego Iwana Kłymczaka „Łysego” opanowały dwie duże polskie wsie na zachodzie Wołynia – liczące w sumie ponad 1000 mieszkańców Ostrówki i Wolę Ostrowiecką. Polacy osiedlili się w nich jeszcze w XVI-XVII wieku przybywając z Mazowsza. UPA zgromadziła polską ludność w budynkach szkolnych w obu wsiach, w kościele w Ostrówkach oraz na placu wiejskim w Woli Ostrowieckiej. Następnie wymordowano wszystkich mężczyzn wyprowadzając ich po 5-10 na rzekome badania lekarskie. Budynek z kobietami i dziećmi w Woli Ostrowieckiej spalono. Natomiast kobiety i dzieci z Ostrówek poprowadzono pod las i wymordowano w miejscu nazwanym później Trupim Polem. Łącznie w obu wsiach zamordowano prawie 1100 osób.

PRZECZYTAJ: Wołyńskie pola śmierci

Jak podaje BPiI IPN, w wyniku ekshumacji przeprowadzonych staraniem dr Popka w latach 1992, 2011 i 2015, w dołach śmierci znajdujących się na terenie byłych wsi odnaleziono szczątki należące do około 670 osób. Wszystkie odnalezione ofiary zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Ostrówkach. Wciąż nie odnaleziono szczątków ok. 400 ofiar. W bieżącym roku tuż przed wyjazdem ekip poszukiwawczych do Ostrówek strona ukraińska wycofała wydaną zgodę na poszukiwania i ekshumacje ofiar tej zbrodni. Ukraińcy nie ukrywali, że jest to odwet za demontaż nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach. Ostatnio okazało się, że zakaz dotyczy nawet  ekshumacji poległych w czasie I wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Popek: Ukraina wciąż blokuje ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej

[AKTUALIZACJA:] Według Naszego Dziennika prof. Szwagrzyk powiedział podczas uroczystości, że mimo ukraińskiego zakazu IPN będzie kontynuował upamiętnianie ofiar OUN-UPA na Ukrainie. Ponadto opowiedział się za zmianą napisu na pomniku w Ostrówkach. “Oni zostali zamordowani przez UPA. Taki napis powinien się znaleźć na pomniku” – powiedział Naszemu Dziennikowi wiceszef IPN.

Kresy.pl / BPiI IPN/Facebook

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Mam nieodparte wrażenie,że dla Ipn-u i Konsulatu Generalnego RP w Łucku,rocznica wymordowania Polaków z dwóch wsi na Wołyniu:Ostrówek i Woli Ostrowieckiej przez ukraińskich banderowskich bandyckich zwyrodnialców,to powód do honorowania i legitymizowania lokalnych banderowskich władz samorządowych.Brak potępienia banderowskich morderców z hołubionej na Ukrainie firmy OUN-UPA do takiego wniosku skłania.Bez tego potępienia,żadne kredki,malunki,piękne wiersze,czy lubelskie bilbordy,nic nie pomogą i prawdy o banderowskiej nienawiści do Lachów nie zmienią.