W wywiadzie dla RIRM dr Leon Popek, szef Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN powiedział, że Polacy, blokowani przez Ukraińców, nie mogą brać udziału w ekshumacjach nie tylko ofiar rzezi wołyńskiej, ale również mordów NKWD. „To jest odpowiedź na rozebranie pomnika w Hruszowicach”.

Dr Leon Popek z lubelskiego IPN pytany przez RIRM o obecną sytuację odn. pochówku ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej powiedział, że w tej sprawie nadal „wszystko jest zablokowane”. Podkreślił, że nawet jeśli szczątki Polaków są gdzieś odnajdywane, to strona polska nie jest do nich dopuszczana.

– Nie mamy możliwości brać udziału w ekshumacjach i pochówkach. Sytuacja nie jest dobra – mówi dr Popek. Na pytanie dlaczego strona ukraińska blokuje polskie ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej, odpowiedział, że „to jest odpowiedź na rozebranie pomnika w Hruszowicach”.

CZYTAJ TAKŻE:

Majkowski: Szeremeta i Wiatrowycz zablokowali poszukiwania szczątków Polaków na Ukrainie

UJAWNIAMY: Szeremeta groził likwidacją „nielegalnych polskich upamiętnień” na Ukrainie [+DOKUMENTY]

Szef Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zaznaczył, problemy dotyczą nie tylko ofiar ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego, ale również żołnierzy z września 1939 r., którzy zginęli z rąk NKWD.

Ostatnio nie zostaliśmy dopuszczeni do ekshumacji i pochówku ofiar NKWD w Łucku, gdzie ok. 2 tys. osób zostało zamordowanych 23 czerwca 1941 r. W tej grupie na pewno znaczna grupa to Polacy. Pomimo argumentu, że zamordowało NKWD, nie zostaliśmy dopuszczeni. Nie chodzi więc jedynie o UPA – powiedział dr Popek.

Zobacz: Hruszowice: Ukraińcy odśpiewali hymn na miejscu zburzonego „pomnika” UPA [+VIDEO]

Historyk dodał, ze Polacy nie zostali również dopuszczeni do ekshumacji żołnierzy polskich, którzy zginęli w obronie Lwowa. Zaznaczył, że chodzi o ok. tysiąc osób, a IPN zna 30 lokalizacji, w których ich pochowano. Podkreślił, że w tym przypadku sytuacja jest dramatyczna. Doły, w których pochowano naszych żołnierzy są nielegalnie rozkopywane przez tzw. czarnych archeologów. Szukają oni m.in. nieśmiertelników, które zabierają. Stanowi to wielkie utrudnienie w kwestii identyfikacji.

– Problem jest taki, że nawet jeśli za kilka lat strona ukraińska dopuści nas do ekshumacji, to te szczątki będą bezimienne. Ukraińcy będą mogli wtedy powiedzieć: „Jaki macie dowód, że to są Polacy?” Tych dowodów nie będzie, bo te szczątki zostały wcześniej obrabowane – mówi dr Popek.

Co może zrobić w obecnej sytuacji państwo polskie? Zdaniem dr Popka, „rolą i zadaniem państwa polskiego, tj. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale i całego rządu, premiera i prezydenta, jest upominanie się o Polaków i ich godny pochówek”.

– Nie może być tak, że 74 lata po tych wydarzeniach nadal tysiące polskich obywateli spoczywa w dołach śmierci bez pochówku. To jest obowiązkiem państwa polskiego i państwo polskie się z tego nie wywiązało. To świadczy, że nie wiem… Może my zapomnieliśmy o naszych rodakach – podsumowuje smutno pracownik IPN.

Przeczytaj: „Posialiśmy ziarno normalności”. Krzyż z „pomnika UPA” upamiętnia Ukraińców ratujących Polaków [+FOTO]

RIRM / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gotan
  gotan :

  Państwo Polskie to w dalszym ciągu ,z przeproszeniem ,ch….du…i kamieni kupa…! Nie było symetrii w naszych układach z tzw. Ukrainą , nie ma i nie będzie! W końcu należny sobie to raz na zawsze uświadomić!!..Włażenie do zadka tzw.państwu upadlińskiemu jest tego dowodem. Nie będę cytował wszystkich wypowiedzi ,rządzących w Polsce na przestrzeni ostatnich 25 lat,gdyż szkoda strzępić sobie języka…Na jednym ze spotkań z ks.Isakowiczem-Zaleskim ( było to w Dubiecku k/Przemyśla,przed wyborem A.Dudy na prezydenta) zadałem pytanie księdzu czy coś wiadomo na temat pochodzenia pana A.Dudy,ponieważ w niektórych portalach pojawiły sie głosy o jego ukraińskim pochodzeniu..szczególnie dziadka..Ksiądz Isakowicz-Zaleski żachnął się na moje pytanie,mówiąc,że osobiście zna A.Dudę jak i jego rodziców,mówiąc,że to Polacy i za nich ręczy….No cóż…? Chciałoby się zadać pytanie i jak obecnie ks.Isakowicz-Zaleski spojrzy na ten szkopuł, jakim było odmówienie patronatu przez pana prezydenta A.Dudę w związku z prośbą księdza o tenże patronat dotyczący uroczystości 74-tej rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce-Wschodniej…? Natomiast bardzo chętnie zgodził się na patronat dotyczący pogromu żydów w Kielcach….Czy teraz wszyscy Kresowianie widzą i wiedzą jakiej orientacji jest pan prezydent A.Duda?….Rozumiem potrzebę nawet świąt Chanuki jakie urządził żydom w pałacu prezydenckim…..rozumiem. Ale ni jak nie rozumiem dlaczego Prezydent Polski w całym majestacie odmawia pomordowanym polakom na Wołyniu i Małopolsce-Wschodniej tej czci…? Dlaczego?

 2. jaro7
  jaro7 :

  „Co może zrobić w obecnej sytuacji państwo polskie?” Wiem co powinno zrobić,ale też wiem co zrobi,wejdzie jeszcze głębiej w 4 litery banderowcom.Będzie kontynuacja polityki na kolanach,wazeliniarstwa i jednostronnej pomocy.Jak się ma takie „elyty” to taka jest polityka zagraniczna,czyli HAŃBA.

 3. U.D
  U.D :

  To, ze Ukraina (pod obecnymi rzadami) blokuje, to dla mnie zadna niespodzianka. Weksza niespodzianka ( niestety niemila), ze polskie wladze na to pozwalaja. Choc na PIS nigdy nie oddlam (i nie oddam) mojego glosu, to mialam nadzieje, ze pod ich rzadami sprawa UPA i innych bandytow z Ukrainy ruszy. Ale okazali sie tacy sami jak PO.
  Polska powinna wystapic do trybunalu miedzynarodowego. O nazwanie mordow na Polakach oficjalnie na miedzynarodowej platformie ludobojstwem, i o wymuszenie na Ukrainie dostepu do materialow (ktorych przestepca Wiatrowycz jeszcze nie zniszczyl) i do prac w celu poszukiwan pomordowanych, zeby im przynajmniej godny pochowek zapewnic.

  Drodzy wyznawcy PIS. Miara panstwa jest to, jak dba o swoich obywateli, i o pamiec o nich.
  Co mozna o panstwie pod rzadami PO i PIS powiedziec? Tak jak juz tu wspomniny cytat o….i kameni kupie.