Federalna Służba Antymonopolowa Rosji (FAS) poinformowała o wszczęciu postępowań dotyczących „nieuzasadnionych podwyżek cen paliw” na prywatnych stacjach benzynowych w różnych regionach.
Agencja Interfax opisała we wtorek jak służba walczy z tym, co ocenia jako spekulację na cenach paliw. Niżnonowogrodzki wydział FAS wszczął postępowanie przeciwko przedsiębiorcy sprzedającemu paliwo na stacjach benzynowych pod marką ESCO. Nie zaprzestał on podwyżek mimo wcześniejszego ostrzeżenia ze strony służby. Według FAS, przedsiębiorca sprzedaje również benzynę silnikową i olej napędowy na stacjach benzynowych pod marką Gazprom Neft. Jest zagrożony grzywną.
W czerwcu permski wydział Federalnej Służby Antymonopolowej (FAS) odnotował zmiany cen paliw na stacjach benzynowych Likom, które zajmują dominującą pozycję w kilku gminach. Właściciel stacji benzynowej nie zastosował się do ostrzeżenia FAS w wyznaczonym terminie, po czym agencja wszczęła przeciwko niemu postępowanie w sprawie naruszenia ustawy o ochronie konkurencji.
Wydział FAS w Republice Komi wszczęło postępowanie przeciwko spółkom Dwiżenije-Komi i Kompanija 2000 w sprawie ustalania monopolistycznie wysokich cen benzyny na ich stacjach benzynowych. Obie firmy zajmują pozycje dominujące w stolicy republiki – Syktywkarze i kilku rejonach. Regionalny wydział FAS stwierdził, że firmy nie przedstawiły odpowiedniego uzasadnienia dla zmian cen jakie przeprowadzili.
Biuro FAS w Nowosybirsku zidentyfikowało dowody na istnienie kartelu na hurtowym rynku paliw. Sprawa dotyczy sprzedaży benzyny AI-92 i AI-95 po różnych cenach dla różnych klientów. Cena sprzedaży benzyny podmiotom, które nie uczestniczyły w zmowie, była wyższa, co mogło ostatecznie wpłynąć na cenę detaliczną paliwa. Wszczęto tam postępowanie przeciwko spółkom Alians i Streżtransserwis.
Kurski wydział Federalnej Służby Antymonopolowej Rosji wydał ostrzeżenie dla spółki Send LLC, która sprzedaje paliwo na stacjach benzynowych Kalina-Oil.
Orenburski wydział wydał ostrzeżenia dla trzech właścicieli stacji benzynowych: RusGaz Premium, ExOil i Zapraw Sam. Urząd stwierdził zmiany cen detalicznych produktów naftowych na tych stacjach, które mogą być ekonomicznie nieuzasadnione. Firmy są zobowiązane do zastosowania się do ostrzeżeń w ciągu dziesięciu dni od ich otrzymania.
Chersoński wydział FAS wydał ostrzeżenie operatorowi stacji benzynowej, który bezpodstawnie zmienił cenę benzyny AI-92. Podmiot gospodarczy został zobowiązany do „przywrócenia cen detalicznych do poziomu uzasadnionego ekonomicznie”. Wymagania służby zostały spełnione. Zgodnie z otrzymanymi informacjami, cena benzyny została obniżona.
Penzeński wydział zastosował środki antymonopolowe wobec kilku niezależnych uczestników rynku zajmujących się detaliczną sprzedażą benzyny AI-92 i AI-95, a także oleju napędowego w obwodzie. Firmy te „bezpodstawnie” zmieniły ceny detaliczne paliw w czerwcu 2026 r., co stało się podstawą do wydania im ostrzeżeń.
Rosja mierzy się z niedoborami paliw na rynku wewnętrznym w związku z ukraińskimi atakami na zakłady przemysłu naftowego. Wszystkie 10 największych rafinerii naftowych w tym kraju było już celem ukraińskich ataków.
Krym był pierwszym obszarem pod kontrolą Rosji w którym jeszcze 4 czerwca wprowadzono reglamentację sprzedaży benzyny. Okresowo sprzedaż benzyny i oleju napędowego bez talonów była na Krymie wstrzymywana, choć niedawno wyznaczono część stacji, na których paliwa można nabywać w wolnym obrocie.
O działaniach FAS mających przeciwdziałaniu wzrostom cel paliw pisaliśmy już na naszym portalu.
interfax.ru/kresy.pl































