W pierwszej połowie 2025 roku w Polsce zlikwidowano 2 707 stad świń, lecz ogólna liczba zwierząt zmniejszyła się nieznacznie. Dane ARiMR potwierdzają postępującą koncentrację produkcji – duże gospodarstwa zyskują na znaczeniu, podczas gdy mniejsze wypadają z rynku.
Jak wynika z informacji przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), w pierwszym półroczu 2025 roku zlikwidowano 2 707 stad świń, lecz liczba zwierząt utrzymywanych w Polsce spadła jedynie nieznacznie – o 0,25%, co oznacza spadek o 22 731 sztuk.
Na dzień 1 lipca 2025 roku w Polsce funkcjonowały 45 164 stada, w których utrzymywano łącznie 9 186 543 świń. Mimo że liczba stad zmniejszyła się o około 5,7%, liczebność pogłowia utrzymała się na niemal niezmienionym poziomie. Wskazuje to na proces koncentracji produkcji, w którym większe, silniejsze gospodarstwa przejmują dominującą rolę.
Zobacz też: “Hodowcy żyją jak na bombie zegarowej”. Od początku roku w Polsce ubyło ponad 2 tys. stad trzody chlewnej
Zobacz też: Polska z czołowego eksportera stała się jednym z największych europejskich importerów trzody chlewnej
Dane ARiMR pokazują, że w części województw liczba stad spadła, podczas gdy pogłowie świń wzrosło. Przykładem jest województwo mazowieckie, gdzie pomimo likwidacji 154 stad przybyło 39 619 świń. Podobna sytuacja miała miejsce w województwach warmińsko-mazurskim (+21 732 świń przy spadku o 40 stad) oraz podlaskim (+4 252 świń, minus 48 stad).
Z kolei największą redukcję pogłowia odnotowano w województwie łódzkim, gdzie po likwidacji 253 stad ubyło aż 70 660 świń. W Wielkopolsce zlikwidowano 628 stad, co skutkowało spadkiem liczby zwierząt o 27 736 sztuk.
Struktura gospodarstw również ulega przekształceniu – zlikwidowano 1 210 stad liczących od 11 do 30 świń oraz 481 w przedziale 101–1000 sztuk. Jednocześnie przybyło 616 najmniejszych stad (1–5 świń), co może sugerować rozwój hodowli przydomowej.
Odrębnym trendem jest wzrost skali dużych produkcji – 53 nowe stada przekroczyły próg 1 000 świń. Jak zaznacza Piotr Karnas, dyrektor ds. rozwoju trzody chlewnej w firmie Gobarto Hodowca:
„Dane wskazują, że rynek europejski i światowy wymusza trend zwiększania stad, a co za tym idzie profesjonalizowania producentów wieprzowiny. Coraz więcej świń utrzymywanych jest w coraz mniejszej liczbie gospodarstw, ale większych i wyspecjalizowanych.”
Największe jednostki produkcyjne zwiększyły pogłowie o ponad 131 tysięcy świń, co – zdaniem Gobarto – potwierdza kierunek rozwoju: intensyfikację, automatyzację i specjalizację.
Zobacz też: Wielkopolskie. Prawie 2 tys. świń zagrożonych wybiciem z powodu wykrycia ASF
Kresy.pl/strefaagro.pl
































