Rodzice dzieci chodzących do Szkoły Polskiej w Grodnie na zachodniej Białorusi są przeciwni wprowadzeniu do tej placówki oświatowej klas rosyjskojęzycznych. Grodzieńskie władze oświatowe twierdzą, że są zmuszone do takiego rozwiązania bo sąsiednie szkoły rosyjskojęzyczne są przepełnione.

Siarhiej Łamieka, grodzieński kurator oświatowy powiedział Polskiemu Radiu, że chodzi jedynie o umieszczenie w Szkole Polskiej dwóch klas rosyjskojęzycznych z sąsiedniej placówki. „Na dzień dzisiejszy nie ma i nie będzie kwestii zmiany statusu szkoły numer 36 z polskim językiem nauczania” -zapewnia urzędnik. Jednak kilkudziesięciu rodziców zebrało się w gabinecie dyrektora szkoły aby zaprotestowac przeciwko planom wprowadzenia klas rosyjskojęzycznych. „Szkoła ta została wybudowana dla Polaków aby mogli uczyć się języka polskiego”-podkreśliła Natalia Saroka, matka jednego z uczniów.
Władze oświatowe miały dziś poinformować, czy klasy rosyjskie znajdą się w polskiej szkole, jednak decyzję odłożyły na później. Na wprowadzenie klas rosyjskojęzycznych do polskiej szkoły władze oświatowe Grodna potrzebują zgody Związku Polaków na Białorusi . To właśnie Związek Polaków -uznawany przez miejscowe władze – jest prawnie właścicielem budynku szkolnego.

IAR/KRESY.PL


0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz