Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping wystąpił na na Forum Biznesowym BRICS, które odbywa się  w chińskim mieście Xiamen.

Jak pisze „South China Morning Post”, na Forum Biznesowym BRICS zebrało się około około tysiąca przedstawicieli wielkich przedsiębiorstw z pięciu państw stanowiących blok – Rosji, Indii, Brazylii, Republiki Południowej Afryki i samych Chin. „Nie jest tajemnicą, że BRICS walczy z różnymi przeszkodami w rozwoju ale potencjał i trend wzrostowego postępu się nie zmienił” – powiedział Xi Jinping, zwracając uwagę, że gospodarki pięciu państw wzrosły w ciągu dekady o 179%.Chiński przywódca wśród wyzwań wskazywał zmiany w strukturze globalnej gospodarki, rosnącą konkurencję, rosnące ryzyko finansowe, wzywał więc parterów do inwestowania w nowe technologie by czynić swoją gospodarkę bardziej innowacyjną. Jednocześnie Xi mówił o globalnej roli politycznej partnerstwa państw BRICS, które według niego odgrywają główną rolę w podtrzymywaniu pokoju na świecie.

„Musimy rozwinąć ład zarządzania globalną gospodarką aby oddawał realia globalnego układu ekonomicznego i stworzyć lepsze reguły by objąć nowe płaszczyzny takie jak internet, głębiny morskie, strefa polarna, przestrzeń kosmiczna” – powiedział Xi Jinping. Wzywał więc partnerów z grupy do ścisłej współpracy. Odnosząc się nie wprost do niedawnych utarczek na granicy Chin i Indii, przywódca tych pierwszych wzywał partnerów do porzucenia wzajemnych podejrzeń i zwiększenia zaufania w relacjach między sobą, z pełnym poszanowaniem różnic kulturowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Xi Jinping zaprezentował się też jako zwolennik i promotor wolnego handlu światowego sprzeciwiający się polityce protekcjonistycznej. Wzywał by nie obawiać się wschodzących rynków nie oznacza, że „ktokolwiek traci […] ale że rośnie globalny tort ekonomiczny”. Promował też projekt wielkiej transkontynentalnej magistrali transportowej – „Jeden pas – jedna droga”, jaki Chińczycy chcą stworzyć by skomunikować swój kraj z Europą.

Mimo deklaracji Xi Jinpinga, komentujący dla „South China Morning Post” prof. Wang Yiwei, z prestiżowego Uniwersytetu Ludowego z Pekinu, zwrócił uwagę, że bez rozwiązania napięć między Chinami i Indiami trudno wyobrazić sobie harmonijne działanie BRICS.

scmp.com/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz