Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping wystąpił na na Forum Biznesowym BRICS, które odbywa się  w chińskim mieście Xiamen.

Jak pisze „South China Morning Post”, na Forum Biznesowym BRICS zebrało się około około tysiąca przedstawicieli wielkich przedsiębiorstw z pięciu państw stanowiących blok – Rosji, Indii, Brazylii, Republiki Południowej Afryki i samych Chin. „Nie jest tajemnicą, że BRICS walczy z różnymi przeszkodami w rozwoju ale potencjał i trend wzrostowego postępu się nie zmienił” – powiedział Xi Jinping, zwracając uwagę, że gospodarki pięciu państw wzrosły w ciągu dekady o 179%.

Chiński przywódca wśród wyzwań wskazywał zmiany w strukturze globalnej gospodarki, rosnącą konkurencję, rosnące ryzyko finansowe, wzywał więc parterów do inwestowania w nowe technologie by czynić swoją gospodarkę bardziej innowacyjną. Jednocześnie Xi mówił o globalnej roli politycznej partnerstwa państw BRICS, które według niego odgrywają główną rolę w podtrzymywaniu pokoju na świecie.

„Musimy rozwinąć ład zarządzania globalną gospodarką aby oddawał realia globalnego układu ekonomicznego i stworzyć lepsze reguły by objąć nowe płaszczyzny takie jak internet, głębiny morskie, strefa polarna, przestrzeń kosmiczna” – powiedział Xi Jinping. Wzywał więc partnerów z grupy do ścisłej współpracy. Odnosząc się nie wprost do niedawnych utarczek na granicy Chin i Indii, przywódca tych pierwszych wzywał partnerów do porzucenia wzajemnych podejrzeń i zwiększenia zaufania w relacjach między sobą, z pełnym poszanowaniem różnic kulturowych.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Xi Jinping zaprezentował się też jako zwolennik i promotor wolnego handlu światowego sprzeciwiający się polityce protekcjonistycznej. Wzywał by nie obawiać się wschodzących rynków nie oznacza, że „ktokolwiek traci […] ale że rośnie globalny tort ekonomiczny”. Promował też projekt wielkiej transkontynentalnej magistrali transportowej – „Jeden pas – jedna droga”, jaki Chińczycy chcą stworzyć by skomunikować swój kraj z Europą.

Mimo deklaracji Xi Jinpinga, komentujący dla „South China Morning Post” prof. Wang Yiwei, z prestiżowego Uniwersytetu Ludowego z Pekinu, zwrócił uwagę, że bez rozwiązania napięć między Chinami i Indiami trudno wyobrazić sobie harmonijne działanie BRICS.

scmp.com/kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz