Ziemkiewicz domaga się przeprosin od brytyjskiej posłanki, grozi pozwem

Posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy, Rupa Huq domaga się zakazu wjazdu do Wielkiej Brytanii dla znanego polskiego publicysty.

Przypomnijmy, że Rafał Ziemkiewicz został zaproszony na spotkanie otwarte w Wielkiej Brytanii. Jedno z nich, w Londynie, zostało już zablokowane, ale kolejne mają odbyć się w Bristolu i Cambridge. Spowodowały one interwencję lewicowej parlamentarzystki. Deputowana Partii Pracy Rupa Huq domaga się od brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych zawrócenia Ziemkiewicza na granicy.

 „Obecność Ziemkiewicz nie sprzyja dobry stosunkom między rasami w Wielkiej Brytanii” – stwierdziła Huq, mówiąc, że Polski publicysta „nie jest mile widziany na tym [brytyjskim] brzegu”. Polityk tak scharakteryzowała Ziemkiewicza – „ma doświadczenie w antagonizowaniu społeczności mniejszościowych swoimi bigoteryjnymi komentarzami”. Uznała przy tym, że Ziemkiewicz zaprzeczał holokaustowi i szerzył „islamofobię”.

Relacjonująca inicjatywę Huq lewicowo-liberalna gazeta „Guardian” określa Ziemkiewicza mianem „skrajnie prawicowego” i porównuje do Jacka Międlara, któremu brytyjskie służby faktycznie odmówiły prawa wjazdu do Wielkiej Brytanii w lutym zeszłego roku, a także Mariana Kowalskiego, któremu władze uniemożliwiły w październiku wystąpienie w tej samej dzielnicy Londynu – Ealing, w której miał pojawić się Ziemkiewicz.

„Te oskarżenia są zarówno śmieszne jak również oburzające” – stwierdził Ziemkiewicz w liście do „Guardiana”. „Osoba, która rzuca takimi skandalicznymi oskarżeniami bez żadnej weryfikacji informacji, musi być albo nieuczciwa, albo musi być po prostu idiotą” – napisał publicysta.

Ziemkiewicz sugeruje, że nazywania go neonazistą może być tylko pretekstem do budowania stereotypu Polaka, który jest rasistą od urodzenia, tylko dlatego, że pochodzi z katolickiego „ciemnogrodu”.

Publicysta domaga się przeprosin od posłanki i grozi pozwem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Międlar skazany na pół roku ograniczenia wolności 

Kresy.pl / Do Rzeczy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz