Naciski belgijskich polityków przyniosły efekty. Przedstawiciele saudyjskiej instytucji religijnej zgodzili się oddać kontrolę nad głównym meczetem w Brukseli.

Jak do tej pory Wielkim Meczetem Brukseli zarządzała Światowa Liga Islamu, założona w 1962 przez władze Arabii Saudyjskiej. W 1967 roku, w czasie wizyty saudyjskiego króla Fajsala, władze Belgii użyczyły mu jeden z historycznych pawilonów w Parku Cinquantenaire. Saudyjczycy, biorąc budynek w dzierżawę, przeprowadzili adaptację budynku i w 1970 roku otworzyli tam Wielki Meczet.

W zeszłym roku belgijskie służby specjalne doszły do wniosku, że Wielki Meczet Brukseli jest rozsadnikiem dżihadyzmu. Okazało się, że co najmniej dziewięć osób uczęszczających do tej placówki jest powiązanych z organizacjami terrorystycznymi. Spowodowało to, że sprawą zajęła się specjalna komisja belgijskiego parlamentu, która zapowiedziała w październiku zeszłego roku dążenie do zakończenia saudyjskiej instytucji kontroli nad Wielkim Meczetem.

Według informacji podanej 12 lutego przez agencję informacyjną Reuters, w ramach poufnego porozumienia między władzami Belgii i Saudyjczykami, ci ostatni zgodzili się zrezygnować z zarządzania brukselskim Wielkim Meczetem. Negocjacje jeszcze w listopadzie rozpoczął w Rijadzie belgijski dyplomata Dirk Achten. Reuters powołując się na informacje anonimowych oficjeli twierdzi, że Saudyjczycy mieli się zobowiązać także do zaprzestania sponsorowania imamów i grup wyznających oraz propagujących skrajną, wahabicką wersję islamu.

Minister spraw wewnętrznych Belgii Jan Jambon powiedział agencji, że szczegóły przejęcia Wielkiego Meczetu z rąk Saudyjczyków są jeszcze ustalane, ale cała umowa zostanie ogłoszona przed końcem bieżącego miesiąca.

Czytaj także: Arabia Saudyjska sfinansuje powstanie Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku

Reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz