Naciski belgijskich polityków przyniosły efekty. Przedstawiciele saudyjskiej instytucji religijnej zgodzili się oddać kontrolę nad głównym meczetem w Brukseli.

Jak do tej pory Wielkim Meczetem Brukseli zarządzała Światowa Liga Islamu, założona w 1962 przez władze Arabii Saudyjskiej. W 1967 roku, w czasie wizyty saudyjskiego króla Fajsala, władze Belgii użyczyły mu jeden z historycznych pawilonów w Parku Cinquantenaire. Saudyjczycy, biorąc budynek w dzierżawę, przeprowadzili adaptację budynku i w 1970 roku otworzyli tam Wielki Meczet.

W zeszłym roku belgijskie służby specjalne doszły do wniosku, że Wielki Meczet Brukseli jest rozsadnikiem dżihadyzmu. Okazało się, że co najmniej dziewięć osób uczęszczających do tej placówki jest powiązanych z organizacjami terrorystycznymi. Spowodowało to, że sprawą zajęła się specjalna komisja belgijskiego parlamentu, która zapowiedziała w październiku zeszłego roku dążenie do zakończenia saudyjskiej instytucji kontroli nad Wielkim Meczetem.

Według informacji podanej 12 lutego przez agencję informacyjną Reuters, w ramach poufnego porozumienia między władzami Belgii i Saudyjczykami, ci ostatni zgodzili się zrezygnować z zarządzania brukselskim Wielkim Meczetem. Negocjacje jeszcze w listopadzie rozpoczął w Rijadzie belgijski dyplomata Dirk Achten. Reuters powołując się na informacje anonimowych oficjeli twierdzi, że Saudyjczycy mieli się zobowiązać także do zaprzestania sponsorowania imamów i grup wyznających oraz propagujących skrajną, wahabicką wersję islamu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Minister spraw wewnętrznych Belgii Jan Jambon powiedział agencji, że szczegóły przejęcia Wielkiego Meczetu z rąk Saudyjczyków są jeszcze ustalane, ale cała umowa zostanie ogłoszona przed końcem bieżącego miesiąca.

Czytaj także: Arabia Saudyjska sfinansuje powstanie Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku

Reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz