Zełenski apeluje do Senatu USA w sprawie sankcji na Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował na Twitterze, aby Senat USA poparł sankcje wobec rurociągu Nord Stream 2 – poinformował portal Yahoo News.

Jak poinformował w sobotę portal Yahoo News, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował na Twitterze, aby Senat USA poparł sankcje wobec rurociągu Nord Stream 2.

“Trzeba na zawsze powstrzymać szantażowanie Europy gazem. Jesteśmy wdzięczni Izbie Reprezentantów za uwzględnienie poprawki NDAA, która zatrzyma Nord Stream 2. Prosimy wszystkich przyjaciół Ukrainy i Unii Europejskiej w Senacie USA o poparcie tej poprawki na poziomie Senatu” – napisał.

Zobacz też: Der Spiegel: Niemcy zignorowały argumenty Polski w sprawie Nord Stream

W środę 10 listopada, podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba podpisał razem z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem amerykańsko-ukraińską Kartę o Partnerstwie Strategicznym. Dokument wyznacza główne kierunki w stosunkach bilateralnych w kluczowych obszarach na najbliższą dekadę. Zastąpił podobny, podpisany w 2008 roku.

Jeszcze przed podpisaniem dokumentu, szef MSZ Ukrainy podkreślał jego strategiczne znaczenie oraz, że na dziesięć lat ustala on kierunku, w jakich będzie rozwijać się współpraca Ukrainy z USA. Zaznaczył, że dzięki temu będzie ona trwała niezależnie od ewentualnej zmiany rządu w Stanach Zjednoczonych.

Treść nowego dokumentu, w porównaniu z poprzednim, zawiera różnice dotyczące głównie nowej rzeczywistości. Uwzględnia m.in. rosyjską agresję względem Ukrainy.

Jak podaje agencja Ukrinform, w dokumencie USA ponownie potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz podtrzymania suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej międzynarodowo uznanych granic, czyli razem z Krymem i całością Donbasu. Popiera też dalsze rozmowy w ramach tzw. Formatu Normandzkiego. Zakłada też poszerzenie współpracy amerykańsko-ukraińskiej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i w regionie Morza Czarnego oraz w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Karta podkreśla również wsparcie USA dla aspiracji Ukrainy do członkostwa w instytucjach europejskich i euro-atlantyckich, co odnosi się zasadniczo do Unii Europejskiej i NATO. W dokumencie pozytywnie oceniono też wdrażanie ważnych reform na Ukrainie.

Ponadto, Karta zawiera poparcie dla „ambitnego planu transformacji ukraińskiej gospodarki”. Plan ten przewiduje modernizację kluczowych sektorów gospodarki oraz promowanie inwestycji.

Zobacz też: Dostawy gazu rurociągiem jamalskim spadły dziś o ponad 1/3

Kresy.pl/Yahoo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply