W Szwecji odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego z dwóch samolotów samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Polski.

Jak poinformowała w piątek Agencja Uzbrojenia, w Szwecji odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego z dwóch samolotów samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Polski.

“W lipcu tego roku podpisaliśmy umowę na dostawę 2 samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Wojska Polskiego. Dziś w Szwecji zaprezentowano jeden z samolotów dla polskich Sił Powietrznych. Zamówione samoloty, z których pierwszy trafi na wyposażenie polskich Sił Powietrznych w ciągu kilku miesięcy, znacznie wzmocnią nasze możliwości wczesnego wykrywania i ostrzegania” – dodał w mediach społecznościowych Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

W lipcu Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu umowy na dostawę samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. „Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW” – poinformował we wpisie na Twitterze Błaszczak.

„Dzięki temu wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona, a polska przestrzeń powietrzna staje się bezpieczniejsza” – dodał minister.

O tym, że Polska pozyska samoloty wczesnego ostrzegania, które mają kontrolować ruch powietrzny, minister obrony informował w maju br. Wcześniej omówił ten temat z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem. „Prowadzimy już szczegółowe negocjacje, mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą się one powodzeniem” – podkreślił Mariusz Błaszczak. Wówczas szef MON nie sprecyzował jednak, o jakie samoloty chodzi. Z informacji wynikało, że najpewniej Polska zakupi maszyny używane.

Szwedzkie samoloty wczesnego ostrzegania są produkowane przez firmę Saab. W 2022 roku armia Szwecji zamówiła dwa samoloty typu GlobalEye, a obecnie wykorzystuje starsze Saab 340 AEW&C. Te ostatnie zostały wyprodukowane dla Sił Powietrznych Szwecji w drugiej połowie lat 90. XX wieku. W związku z modernizacją i zakupem samolotów GlobalEye, Szwecja będzie miała „w zapasie” dwa Saab 340 AEW&C i być może pozyska je Polska. Jednocześnie, w mediach wskazuje się na możliwość, że może chodzić o samoloty, które zostały wycofane ze służby w siłach powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Saab 340 AEW&C potrafią wykrywać cele lecące na niskim pułapie, jak na przykład rakiety manewrujące, z odległości kilkuset kilometrów.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply