Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem władze Ukrainy podjęły decyzję o zamknięciu granic państwa dla cudzoziemców do końca września – poinformował w środę Ukrinform. Decyzja ta ma zapobiec pojawieniu się drugiej fali zakażeń.

Jak poinformował w środę portal Ukrinform, władze ukraińskie w związku z niezatrzymującą się pandemią koronawirusa postanowiły zamknąć granice dla cudzoziemców.

„Aby zapobiec drugiej fali COVID-19 na Ukrainie, ministerstwo spraw wewnętrznych proponuje wprowadzenie zmian w uchwale Rady Ministrów nr 641 z 22 lipca. Projekt przewiduje czasowy zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców z wyjątkiem niektórych kategorii osób. Dostosowuje również kolejność osób przekraczających punkty kontrolne na linii kontaktowej i granicy administracyjnej z Autonomiczną Republiką Krymu oraz określa kategorię osób podlegających samoizolacji” – poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Arsen Awakow.

Awakow poinformował, że zakaz wjazdu będzie dotyczył cudzoziemców, z wyjątkiem osób, które przejeżdżają przez Ukrainę i posiadają dokumenty potwierdzające wyjazd w przeciągu dwóch dni, osób uczących się w ukraińskich placówkach edukacyjnych, osób służących w ukraińskich siłach zbrojnych, osób, które na stałe mieszkają na Ukrainie i posiadają odpowiednie zaświadczenie, uchodźców lub osób potrzebujących dodatkowej ochrony, pracowników placówek dyplomatycznych i konsularnych państw obcych, reprezentacji oficjalnych misji międzynarodowych, organizacji akredytowanych na Ukrainie oraz członków ich rodzin lub przyjeżdżających na Ukrainę na zaproszenie MSZ Ukrainy.

Zakaz nie będzie dotyczył także instruktorów sił zbrojnych państw NATO i państw uczestniczących w programie Partnerstwo dla Pokoju, osób szkolących żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy lub przybywających na Ukrainę na zaproszenie Ministerstwa Obrony Ukrainy, postaci kultury, które przyjeżdżają do kraju na zaproszenie instytucji kultury wraz z osobą towarzyszącą, osób przyjeżdżających na oficjalne zawody sportowe odbywające się na Ukrainie oraz osób im towarzyszących, osób przewożących komórki macierzyste do przeszczepu oraz osób przyjeżdżających na leczenie do ukraińskich placówek służby zdrowia.

Zobacz też: Ukraiński deputowany: stan Julii Tymoszenko jest krytyczny

Według premiera Ukrainy uchwała ta ma zostać opublikowana w czwartek 27 sierpnia i będzie obowiązywać od 00:00 29 sierpnia do 00:00 28 września.

Według stanu na 26 sierpnia na Ukrainie odnotowano 110 085 przypadków COVID-19, w tym 1670 nowych przypadków zgłoszonych 25 sierpnia. W sumie 2354 pacjentów na Ukrainie zmarło z powodu COVID-19, a 53 454 osoby wyzdrowiały.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Julia Tymoszenko jest zarażona koronawirusem, informacje te potwierdził w minioną niedzielę rzecznik jej partii, Maryna Soroka. Stacja RBK Ukraina powołując się na swoje źródła podała we wtorek, że stan byłej premier jest określany jako „stabilnie ciężki”. Ma gorączkę, która nie spada poniżej 39 stopni. Poinformowano też, że została podłączona do respiratora.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply