Dla 11% jest ona niezbyt przydatna lub zbędna

CBOS zbadał stosunek Polaków do wiedzy historycznej. Większość uzała historię za istotną dla współczesnego człowieka, jednak wśród osób z niższym wykształceniem wskaźnik ten jest niższy – dla 19% Polaków z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym historia nie ma większego znaczenia. Z kolei za bardzo przydatną uważa ją 64% Polaków z wykształceniem wyższym.

CBOS porównuje wyniki badań do podobych przeprowadzonych niemal 30 lat temu w 1987 roku – o 6 punktów procentowych wzrósł odsetek ludzi uważających, że wiedza historyczna jest nieprzydatna lub zbędna. Co ciekawe, wzrósł też odstek uważających inaczej – o 3 punkty procentowe. Oznacza to, że spadła liczba osób nie mających zdania w tym temacie.

74% badanych uważa, że interesują się historią w sposób znaczny lub podstawowy.

CBOS zbadało też znajomość kilku dat. Wydarzenia z 1939 roku poprawnie identyfikuje 82%, a z 1410 80%. Polacy nie pamiętają z kolei daty rocznej uchawlenia konstytucji 3 maja (1791) – rok ten nie kojarzy się dla aż 87%. Podobnie wygląda spawa z wybuchem powstania styczniowego (1863) – 79% Polaków udzieliło błędnej odpowiedzi.

70% badanych za najbardziej przełomowe wydarzenie w historii Polski uznaje jej chrzest, 59% uchwalenie konstytucji 3 maja, a 44% bitwę pod Grunwaldem. Jeżeli chodzi o wydarzenia XX i XXI wieku, to najważniejsze jest odzyskanie niepodległości w 1918 (52%), wybór Karola Wojtyły na papieża (43%), oraz wstąpienie Polski do Unii Europejskiej (33%)

kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply