W ciągu najbliższych trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie chce zrealizować 640 inwestycji w retencję, wartych szacunkowo 160 mln złotych. Celem jest zatrzymanie jak największej ilości wody w obszarach rolnych.

Wody Polskie, polska struktura organów administracji odpowiadająca za zagospodarowanie wód w Polsce, sukcesywnie ogłasza kolejne przetargi dotyczące nowych przedsięwzięć. Obejmują one m.in. naprawy przepustów, zastawek czy progów piętrzących wodę. Projekty będą realizowane w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Kolejne mają objąć też inne regiony Polski.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca przedstawił w czwartek plany dotyczące kolejnych inwestycji w retencję. Zaznaczył, że przynoszą one szybkie rezultaty.

 

„W tym roku zamierzamy wydać około 60 milionów” – powiedział Daca. Zaznaczył, że są to „bardzo dobre środki”, które Wody Polskie wygospodarowały z innych inwestycji, żeby „jak najszybciej dedykować je obszarom wiejskim”. Przyznał, że środki te nie są relatywnie zbyt duże, biorąc pod uwagę skalę działalności i prowadzenia inwestycji na blisko 2 mld złotych.

„Natomiast są to środki, które natychmiastowo przynoszą efekt w postaci wody zatrzymywanej w środowisku wiejskim, środowisku glebowym. To przynosi bardzo duże rezultaty” – podkreślił.

Działalność Wód Polskich skupia się obecnie na obszarach najbardziej dotkniętych suszą. W projekty włącza się  Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i resort rolnictwa. Do współpracy zostały też zaproszone spółki wodne, w w ramach tzw. partnerstwa wodnego.

W kwietniu pisaliśmy, że minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował o przygotowaniu projektu specustawy, która przyśpieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Zaznaczył, że w tym roku na walkę z suszą dodatkowo przeznaczonych zostanie ponad 150 mln złotych.

RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply