Norwegia oskarżyła Rosję o bycie autorem cyberataku, który wymierzony był tego lata w jej parlament – poinformował w środę portal Euronews.

Jak poinformował w środę portal Euronews, norweskie władze oskarżyły Rosję o przeprowadzenie cyberataków na parlament. Miało do tego dojść latem tego roku.

24 sierpnia Storting – jednoizbowy parlament Norwegii – stał się celem „rozległego” ataku komputerowego, ale parlament nie określił jego źródła.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Atak cybernetyczny umożliwił sprawcom uzyskanie dostępu do e-maili i danych „małej liczby posłów i pracowników” oraz pobranie ich.

„Na podstawie informacji będących w posiadaniu rządu uważamy, że za tym działaniem stoi Rosja” – poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide. „To poważne wydarzenie, które ma wpływ na naszą najważniejszą demokratyczną instytucję” – poinformował Søreide w oświadczeniu, nie podając dalszych szczegółów.

Ambasada Rosji w Oslo stanowczo odrzuciła oskarżenia jako poważną prowokację. „Nie przedstawiono żadnych dowodów. Uważamy, że takie oskarżenia przeciwko naszemu krajowi są niedopuszczalne” – podała ambasada w oświadczeniu.

Zobacz też: Rosjanie przechwycili kolejny norweski samolot rozpoznawczy nad Morzem Barentsa

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Uważamy to za poważną, celową prowokację, niszczącą stosunki dwustronne”. Ambasada poinformowała też, że czeka na wyjaśnienia z Norwegii.

„Corocznie dokonywane są miliony cyberataków z zagranicy na rosyjskie państwowe zasoby internetowe, ale to nie daje prawa do masowego obwiniania władz krajów ich możliwego pochodzenia”.

„Rząd będzie kontynuował wysiłki na rzecz wzmocnienia naszego bezpieczeństwa cyfrowego w kraju i zacieśnienia współpracy międzynarodowej” – powiedział minister spraw zagranicznych Søreide. „Służby bezpieczeństwa i wywiadu ściśle współpracują, aby zająć się tą sprawą na szczeblu krajowym”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zarzut pojawił się w okresie coraz bardziej napiętych stosunków z Rosją po tym, jak Norwegia wydaliła w sierpniu rosyjskiego dyplomatę podejrzanego o szpiegostwo. Rosja odpowiedziała, wydalając kilka dni później norweskiego dyplomatę.

„W związku z nieprzyjaznym krokiem rządu norweskiego, który 18 sierpnia ogłosił rosyjskiego dyplomatę persona non grata, 28 sierpnia ambasador Królestwa Norwegii w Rosji Rune Resaland został wezwany przez rosyjskie MSZ i poinformowany, że jeden pracowników ambasady norweskiej został uznany za persona non grata. Jego akredytacja w Rosji wygaśnie w ciągu trzech dni. To taki sam czas, jaki Norwegowie zapewniają naszemu pracownikowi na wyjazd” – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo.

Agencja RIA Nowosti podała, że wydalonym dyplomatą był radca ambasady Norwegii w Moskwie.

Kresy.pl/Euronews

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    pik :

    Nawalne nowiczoki, podwodne potwory z Loch Ness jako łodzie podwodne czy cyber hakerzy – już niczego nie trzeba udowadniać – ciemny lud wszystko kupi. Ogarnia mnie przerażenie, jak bezkrytyczni ludzie z mojego otoczenia łykają takie brednie formowane przez propagandowe media. Jeszcze bardziej dziwi mnie brak jakichkolwiek analiz dziennikarskich u tzw. dziennikarzy śledczych! Chociaż mogę ich zrozumieć – powszechnie rozdzielane granty dają im kaszy do garnka. Bez tego nie przeżyją. Sorosiatskie media wywalą ich na zbity pysk przy jakichkolwiek wątpliwościach w objawionych rewelacjach przez światowe agencje propagandowe.