Myśliwiec rosyjskiej Floty Północnej przechwycił samolot rozpoznawczy norweskich sił powietrznych nad Morzem Barentsa. To już kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich kilku tygodni.

We wtorek Narodowe Centrum Kierowania Obroną Federacji Rosyjskie poinformowało o przechwyceniu norweskiego samolotu rozpoznawczego przez myśliwiec MiG-31 nad Morzem Barentsa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według komunikatu Centrum, we wtorek systemy kontroli rosyjskiej przestrzeni powietrznej wykryły nad neutralnymi wodami Morza Barentsa cel powietrzny, zbliżający się do granicy Rosji. Do jego przechwycenia wysłano myśliwiec MiG-31 z sił szybkiego reagowania obrony powietrznej Floty Północnej. Agencja Tass pisze o „samolocie szpiegowskim”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dessault Falcon 20 użytkowana przez norweskie lotnictwo to maszyna powstała w oparciu o cywilny, dwusilnikowy odrzutowiec. Norwegowie dysponują dwoma takim samolotami w ulepszonym wariancie 200, przeznaczonymi do zwiadu i walki elektronicznej. Mają one już jednak swoje lata (wyprodukowano je w latach 80. XX wieku) i do 2025 planowano zastąpić je amerykańskimi samolotami Boeing P-8A Poseidon MMA.

Jak podano, rosyjski myśliwiec zbliżył się do celu na bezpieczną odległość i zidentyfikował go jako samolot zwiadu radiotechnicznego i walki elektronicznej Falcon 20, należący do norweskich sił powietrznych.

Zaznaczmy, że jest to już co najmniej trzecia tego rodzaju sytuacja w ciągu niespełna miesiąca. W połowie lipca br. myśliwce Floty Północnej śledziły samolot rozpoznawczy norweskich sił powietrznych P-3C Orion nad Morzem Barentsa. Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, do podobnej sytuacji doszło kilka dni wcześniej, gdy rosyjskie myśliwce zostały wysłane w celu obserwowania i ewentualnego przejęcia samolotów norweskich i amerykańskich nad Morzem Barentsa i Morzem Czarnym.

Rosyjskie samoloty śledziły samolot szpiegowskie z bezpiecznej odległości, a loty przebiegały zgodnie z międzynarodowymi zasadami korzystania z przestrzeni powietrznej – podkreśliło Centrum Kontroli Obrony Narodowej Rosji. Na dowód swoich działań Rosjanie udostępnili wtedy nagranie.

Zobacz też: Norweskiego myśliwce śledziły rosyjskie samoloty Tu-142

Z kolei 11 lipca ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że dwa myśliwce z wschodniego okręgu wojskowego przygotowywały się do przejęcie amerykańskiego samolotu rozpoznawczego nad neutralnym terytorium Morza Japońskiego. Rosyjskie radary wykryły cel w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad neutralnymi wodami Morza Japońskiego. Samolot leciał w kierunku rosyjskiej suwerennej przestrzeni powietrznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Samoloty Su-35S i MiG-31BM  z dyżurujących sił obrony powietrznej wschodniego dystryktu wojskowego dostał rozkazy, aby zidentyfikować i przechwycić cel w powietrzu. Po zbliżeniu się do celu zidentyfikowali go jako strategiczny samolot rozpoznawczy RC-135 amerykańskich sił powietrznych” – poinformowało ministerstwo w komunikacie, dodając, że myśliwce eskortowały szpiegowskie samoloty z bezpiecznej odległości.

Czytaj także: Finlandia podejrzewa rosyjskie myśliwce o naruszenie jej przestrzeni powietrznej

Tass / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz