Atak na katolicki kościół w Nigerii.

Coraz większa liczba stanów w północnej Nigerii władze lokalne zaczęły tworzyć milicje, aby zwiększyć bezpieczeństwo na obszarach dotykanych prze napady, mordy i porwania, ze strony gangów i dżihadystów.

Na północnym wschodzie kraju nigeryjskie siły bezpieczeństwa borykają się z problemem ograniczonych zasobów w walce ze zbrojnymi ugrupowaniami islamistycznymi i kryminalnymi. Kontrola władz państwowych staje się tam relatywna. Chrześcijanie stanowią około połowy mieszkańców kraju, choć na północy kraju są w mniejszości. Napady miewają jednak także tło rozbójnicze, mające na celu porwanie dla okupu. Portal Africa News zrelacjonował w czwartek sytuację w najludniejszym państwie "czarnego lądu".

W północnym mieście Kaduna, zaledwie 100 kilometrów od miejsca, w którym w zeszłym miesiącu bandyci porwali 300 uczniów, utworzono lokalną milicję zwaną Obywatelską Połączoną Grupą Zadaniową (CJTF), która ma dać odpór gangom. Emmanuel Audu-Bature powiedział, że sam padł ofiarą porwania, i dołączył do grupy, aby pomóc chronić swoją społeczność przed przestępcami. „Jako ofiarę zabrano mnie do ich obozu i spędziłem tam tydzień. To nie było zabawne przeżycie. Wiesz, w istocie mnie pobito, grożono mi śmiercią” – powiedział Audu-Bature.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w środę sojuszników do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy w obliczu nasilających się ataków Rosji. (more…)

W 2024 roku Ukraina otrzyma 560 mln euro na projekty z zakresu energetyki, infrastruktury transportowej, renowacji mieszkań, a także na projekty, które będą wspierać ożywienie gospodarcze i ukraiński biznes. (more…)

Szefowa Agencji Rowoju Międzynarodowego USA (USAID) i była przedstawicielka tego kraju przy ONZ, Samantha Power skrytykowała wprowadzoną przez Kirgitan ustawę o przedstawicielach zagranicznych.

Power poinformowała o poważnych obawach rządu Stanów Zjednoczonych w związku z przyjęciem w Kirgistanie ustawy „O przedstawicielach zagranicznych” i opracowywanym obecnie przez kirgiskich parlamentarzystów projektem ustawy „O środkach masowego przekazu”. Według służby prasowej USAID, dyplomatka oświadczyła to podczas spotkania z premierem środkowoazjtyckiego państwa, Akylbekiem Dżaparowem, jak donosi portal Kaktus Media.

Szefowa USAID uważa, że takie przepisy zmuszą kluczowych partnerów rozwojowych w dziedzinie zdrowia, edukacji, zarządzania i mediów do opuszczenia Kirgistanu lub obcięcia funduszy, „zagrażając postępowi w rozwoju i ogólnym celom rozwoju”.

Prezydent Polski Andrzej Duda poinformował, że podczas jego środowej wizyty w Nowym Jorku spotkał się prywatnie z byłym prezydentem USA i kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta Donaldem Trumpem. (more…)

rozszerzać

Przedstawiciele rządu Litwy i niemieckiego potentata zbrojeniowego Rheinmetall podpisali we wtorek w Wilnie list intencyjny w sprawie budowy fabryki amunicji na Litwie.

Uroczystego podpisania dokumentu dokonali: minister gospodarki i innowacji Litwy Aušrine Armonaitė, minister obrony Laurynas Kasčiūnas oraz dyrektor ds. rozwoju międzynarodowych programów strategicznych Rheinmetall Maximilian Froh, podał litewski nadawca publiczny LRT. Jak podkreśla portal szczegóły treści listu intencyjnego nie zostały podane do publicznej wiadomości. Przynajmniej na razie.

Podczas ceremonii premier Litwy Ingrida Šimonytė zacytowała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, argumentując, że „musimy zrobić wszystko, aby wolność była lepiej uzbrojona niż tyrania”. Jak dodała - „Dziś rozumiemy to lepiej niż kiedykolwiek”. Wyraziła nadzieję, że zakład Rheinmetall przyczyni się istotnie do rozwoju przemysłu obronnego w Unii Europejskiej, która zderzyła się przy okazji wojny Rosji z Ukrainą z niemożnością dotrzymania kroku tej pierwszej pod względem produkcji broni i najbardziej podstawowych rodzajów amunicji.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 20 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
2%