Francja, Niemcy i Kanada zarekomendowały swoim obywatelom opuszczenie Białorusi. Ma to związek z zamknięciem przez Polskę przejścia granicznego Bobrowniki-Berestowica oraz możliwymi dalszymi utrudnieniami.

Władze Francji, Niemiec i Kanady zaktualizowały dotychczasowe zalecenia. MSZ Francji zarekomendowało w poniedziałek swoim obywatelom “bezzwłoczne opuszczenie kraju drogą lądową przez przejścia graniczne z Litwą, Polską lub Łotwą”. Jak wskazano w komunikacie, granice z Litwą i Łotwą są otwarte, lecz na granicy z Polską działa tylko jedno przejście (dla samochodów osobowych) w Brześciu. “Jakiekolwiek podróże na Białoruś pozostają formalnie niewskazane” – podkreślono w komunikacie.

“Wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą oraz przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi z Polską są zamknięte. Przejście graniczne Bobrowniki-Berestowica z Polską jest zamknięte od 10 lutego 2023 r. od godz. 12.00 czasu lokalnego. Nie można wykluczyć dalszych krótkoterminowych zamknięć. Możliwe są dodatkowe środki kontroli na przejściach granicznych z Litwą, Polską i Łotwą” – wskazano z kolei w niemieckim komunikacie.

Także Kanada opublikowała 10 lutego nową wersję rekomendacji dla swoich obywateli. “Unikaj wszelkich podróży na Białoruś ze względu na ryzyko arbitralnego egzekwowania lokalnych przepisów i konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą” – podkreślono. “Zdolność Ambasady Kanady w Polsce do świadczenia usług konsularnych na Białorusi jest bardzo ograniczona. Jeśli jesteś na Białorusi, powinieneś wyjechać” – dodano.

Jak informowaliśmy, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zadecydował w czwartek o zawieszeniu ruchu granicznego na przejściu Bobrowniki. Białoruś w piątek nazwała decyzję Polski o zamknięciu przejścia granicznego między dwoma krajami „katastrofalną”, mówiąc, że może ona doprowadzić do „załamania” po obu stronach granicy.

Zobacz także: USA wezwały swoich obywateli do pilnego opuszczenia Rosji

diplomatie.gouv.fr / auswaertiges-amt.de / travel.gc.ca / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply