W grudniu 2021 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 5,4 proc. To najwyższy wynik od prawie 30 lat.

W listopadzie 2021 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wynosiła 5,1 proc. W grudniu wzrosła do 5,4 proc. Brytyjski urząd statystyczny ONS wskazał w środę, że to najwyższy wynik od marca 1992 r. – podaje agencja Reuters. Ekonomiści uważają, że inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnie szczyt w kwietniu, kiedy regulowane rachunki za energię dla gospodarstw domowych wzrosną o około 50 proc. Zdaniem Banku Anglii inflacja w kraju sięgnie wówczas około 6 proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dane ONS wskazują, że do wzrostu inflacji przyczyniły się rosnące ceny żywności – o 4,2 proc. w ujęciu rok do roku, oraz energii, mebli, odzieży, usług gastronomiczno-hotelowych, a także używanych samochodów. Z kolei ceny paliw w Wielkiej Brytanii ustabilizowały się.

Zobacz także: Ziobro: Odrzućmy pakiet klimatyczny. Prąd będzie tańszy o 60 proc.

Rosnąca inflacja staje się dużym problemem politycznym dla rządu premiera Borisa Johnsona, który musi stawić czoła wezwaniom opozycji i organizacji pozarządowych, aby rekompensować wzrost rachunków cen energii – zwraca uwagę Reuters.

Inflacja gwałtownie wzrosła w większości rozwiniętych gospodarek, odzwierciedlając globalny wzrost cen energii oraz trudności w łańcuchu dostaw.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w grudniu 2021 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, wzrosły o 8,6 proc. Potwierdziły się zatem wstępne szacunki GUS, podane na początku roku. W ujęciu miesięcznym ceny koszyka dóbr konsumpcyjnych podniosły się o 0,9 proc., po wzroście o 1 proc. w listopadzie. W całym 2021 roku inflacja CPI wyniosła średnio 5,1 proc.

Przypomnijmy, że w związku z rosnącą inflacją Rada Polityki Pieniężnej w ciągu ostatnich czterech miesięcy już czterokrotnie podwyższyła stopy procentowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: także: Inflacja powyżej 10 proc.? Minister: „Nie można wykluczyć”

Podawaliśmy, że zgodnie z odczytem inflacji w USA w stosunku rocznym z grudnia jest ona w tym państwie najwyższa od 1982 r. W ujęciu miesięcznym wzrost ceny dóbr konsumpcyjnym wzrosły o 0,5 proc. w grudniu, po wzroście o 0,8 proc. w listopadzie.

Zobacz także: Rekorodowa inflacja w Turcji. Przekroczyła 36 proc.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz