Zgodnie z odczytem inflacji w USA w stosunku rocznym z grudnia jest ona w tym państwie najwyższa od 1982 r.

Jak podał w środę portal telewizji Al Jazeera odczyt inflacji dóbr konsumpcyjnych w USA wyniósł w grudniu 7 proc. w relacji rok do roku. Katarska telewizja podkreśla, że to najwyższy jej poziom od czterech dekad. Ostatni raz inflacja była w Stanach Zjednoczonych wyższa w czerwcu 1982 r. W ujęciu miesięcznym wzrost ceny dóbr konsumpcyjnym wzrosły o 0,5 proc. w grudniu, po wzroście o 0,8 proc. w listopadzie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4749.49 PLN    (21.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Gwałtowna inflacja stała się znakiem rozpoznawczym ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, jako że chwiejne łańcuchy dostaw oraz niedobory materiałów i pracowników zwiększają koszty dla przedsiębiorstw. Firmy z kolei przerzucają co najmniej część tych wyższych kosztów nakładów na konsumentów, twierdzi Al Jazeera.

Inflacja jest szczególnie trudna dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, w których coraz większy udział w swoich dochodach pochłania wzrost cen, zwłaszcza podstawowych produktów, takich jak żywność, paliwo i schronienie.

Jednak ceny żywności wzrosły w zeszłym miesiącu o 0,5 proc., wzrosły mniej gwałtownie niż w poprzednich miesiącach. A ceny gazu ziemnego – który dla prawie połowy gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych jest głównym źródłem ogrzewania w grudniu spadły wraz z cenami benzyny, kończąc długi okres wzrostów.

Bardzo niepokojącym zjawiskiem są natomiast gwałtownie rosnące czynsze, który wraz z cenami używanych samochodów osobowych i ciężarowych w największym stopniu przyczyniły się do grudniowego wzrostu inflacji.

Inflacja jest tak wysoka, że pod koniec zeszłego roku Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (FED)  zrezygnowała z utrzymywania niskich kosztów pożyczek, aby zmusić Amerykanów do powrotu do pracy i powstrzymać gwałtownie rosnącą presję cenową podniosła stopę procentową

Podczas ostatniego posiedzenia określającego politykę FED zadeklarowała, że przyspiesza ograniczanie zakupów obligacji – co sprzyjało jak do tej pory wzrostowi gospodarczemu, ale napędzało inflację poprzez utrzymywanie niskich kosztów długoterminowych kredytów.

Czytaj także: Inflacja w Polsce najwyższa w tym stuleciu

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz