Większość Polaków jest gotowa zaliczyć krótki kurs wojskowy – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Rzeczpospolitej (Rz). Pomysł popiera ponad 70 proc. badanych. Pomysł jest popularny wśród wyborców wszystkich partii.

Respondentów zapytano, jak oceniliby pomysł, aby każdy obywatel między 18. a 55. rokiem życia obowiązkowo wziął udział w 16-dniowym szkoleniu wojskowym, w czasie którego nauczyłby się strzelać, poznał podstawowe zasady obrony oraz zachowania się w sytuacji zagrożenia. “Formułując to pytanie przyjęliśmy założenie, że sprawdzają się tzw. szesnastki Wojsk Obrony Terytorialnej, które są traktowane w tej formacji jako szkolenie podstawowe (pełny cykl nauki w WOT trwa trzy lata” – pisze Rzeczpospolita.

Pomysł zdecydowanie dobrze oceniło 39 proc. badanych, a raczej dobrze – 31,3 proc. Oznacza to, że akceptuje go w sumie 70 proc. respondentów. Z kolei 10,7 proc. pytanych oceniło pomysł raczej źle, a zdecydowanie źle – 15 proc.

“Charakterystyczne, że akceptuje go większość osób zdolnych do noszenia broni niezależnie od miejsca zamieszkania oraz wieku (najmniej, bo 62 proc., wskazań osób w wieku 18–29 lat, a najwięcej 81 proc. w wieku 50–59 lat). Dobrze oceniają ten pomysł w równym stopniu osoby z wykształceniem podstawowym, jak i wyższym (po 75 proc. wskazań)” – pisze Rz.

Pomysł jest popularny wśród wyborców wszystkich partii. Największe poparcie ma wśród zwolenników Konfederacji (86 proc.) oraz Zjednoczonej Prawicy (85 proc.).

“Takie samo poparcie ma wśród głosujących w ostatnich wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego (po 80 proc.)” – zwraca uwagę Rz.

“Z badań przeprowadzonych przez IBRiS w ostatnich ośmiu latach, czyli po pierwszej agresji Rosji na Ukrainę w 2014 r., wynika, że poparcie dla przywrócenia szkolenia wojskowego się zmienia. Wzrasta, gdy jest większe zagrożenie”  – podkreślono.

Wyniki sondażu IBRiS na zlecenie Radia Zet przeprowadzonego tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie wskazywały, że prawie 44 proc. badanych chce przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.

49 proc. badanych kobiet jest za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej, podczas gdy tylko 39 proc. mężczyzn popiera takie rozwiązanie.

Zobacz także: Błaszczak: 3 proc. PKB na obronność już w 2023 roku

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply