Podczas spotkania z wiceprezydentem USA, prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że „wspólne wysiłki w kierunku zwiększenia obecności armii USA w Polsce przyniosą wkrótce efekty”. Mike Pence zapewnił, że przekaże to „przekonanie” prezydenta Polski.

W środę w Warszawie, w kontekście konferencji ws. Bliskiego Wschodu, odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydentem USA Mike’em Pencem. Po rozmowach, podczas wspólnej konferencji prasowej, polski prezydent mówił, że niedługo należy spodziewać się pierwszych wiążących decyzji ws. zwiększenia obecności amerykańskiej armii w Polsce.

– Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki w kierunku zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce przyniosą wkrótce efekty – mówił Duda. – Niedługo będą w tych sprawach zapadały pierwsze wiążące decyzje, tak się należy spodziewać.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Podczas rozmów obaj politycy poruszyli m.in. temat współpracy energetycznej. Prezydent Duda przypomniał o szeregu podpisanych umów ws. importu gazu skroplonego do terminalu w Świnoujściu oraz o powiększaniu jego możliwości pojemnościowych do ponad 7 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Wyraził nadzieję, że „duża część tego gazu, który jest do Polski dostarczany, będzie dostarczana właśnie z USA”.

Polski prezydent w kontekście rozmów o współpracy biznesowej między Polską a USA., zachwalał tempo rozwoju gospodarczego Polski. Jego zdaniem, „wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy (…), niż przewidywali analitycy z różnych światowych agencji”. Wyraził nadzieję, że dalsze inwestycje amerykańskie w Polsce, a tajże inwestycje polskiego biznesu w USA będą przyczyniały się do rozwoju tej sytuacji.

Wiceprezydent USA podkreślał z kolei rolę więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Przyświecają nam te same wartości – mówił Pence. – W świecie, który staje się bardziej nieprzewidywalny i na wiele sposób bardziej groźny od czasów upadku Związku Radzieckiego, nasz sojusz staje się coraz bardziej żywotny i ważniejszy niż kiedykolwiek. (…) dzisiaj relacje między Polską a USA są mocniejsze niż kiedykolwiek.

Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Dudy ws. zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce, wiceprezydent USA powiedział, że przekaże to „przekonanie” Donaldowi Trumpowi.

Ponadto, Pence podkreślał też znaczenie bezpieczeństwa gospodarczego, a także polsko-amerykańskiego dialogu w dziedzinie energii. Jego celem ma być zadbanie o to, żeby Polska, USA ani żaden kraj w Europie „nie stał się zależny w tej dziedzinie od znowu agresywnej Rosji”. Według relacji ze konferencji, było to nawiązanie do kontraktów na dostawy gazu skroplonego z USA do Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Teraz nie możemy się doczekać współpracy w rozwijaniu innych źródeł energii, np. jądrowej – powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył, że amerykańskie władze na czele z prezydentem Trumpem, są dumne i wdzięczne w związku ze sprzeciwem Polski w stosunku do projektu gazociągu Nord Stream 2.

Pence zadeklarował również, że USA doceniają „partnerstwo Polski” w staraniach na rzecz obrony sektora telekomunikacyjnego USA przed Chinami.

-Niedawne działania przeciwko wysokiemu rangą pracownikowi Huawei i Polakowi oskarżonemu o współpracę z nim dowiodły, że nasze zaangażowanie w wysiłki chroniące nasz sektor komunikacyjny jest niezachwiane – powiedział wiceprezydent. – Chodzi o to, żeby ten sektor nie narażał na szwank bezpieczeństwa państwa.

Wiceprezydent USA podkreślił, że Polska znacząco wsparła Stany Zjednoczony w Iraku i w walce z Państwem Islamskim, a teraz „wzięła na siebie kolejną, bardzo istotną w skali światowej rolę i dzięki panu Polska jest gospodarzem pierwszej konferencji na poziomie ministerialnym promującej bezpieczną i pokojową przyszłość na Bliskim Wschodzie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Panie prezydencie, chcę serdecznie podziękować w imieniu prezydenta Trumpa i w imieniu narodu amerykańskiego Polakom i panu za zajęcie tak mocnego stanowiska w obronie pokoju, dobrobytu i praw człowieka w tym regionie – oświadczył, zwracając się do prezydenta Dudy. – Dzisiaj, kiedy tutaj pan stoi, my stoimy z panem ramię w ramię. Ramię w ramię ze wszystkimi Polakami w naszych staraniach, żeby zapewnić Bliskiemu Wschodowi jaśniejszą i bezpieczniejszą przyszłość. Dlatego dzisiaj, panie prezydencie, mówię panu dziękuję. Dziękuję panu i dziękuję wszystkim Polakom w imieniu amerykańskiego prezydenta i w imieniu wszystkich Amerykanów.

Czytaj także: „Rzeczpospolita”: Polska wesprze USA wobec Rosji, Iranu i Chin za większą obecność wojskową

Zobacz: „Financial Times”: Mosbacher zapowiada znaczące zwiększenie liczby żołnierzy USA w Polsce

Zdaniem Pence’a, dzięki prezydentom Polski i USA, a także dzięki pomocy Boga, przyjaźń i więzy między naszymi krajami są niezachwiane i „wspólnie będziemy dbać o bezpieczeństwo i dobrobyt obu naszych krajów”.

W kontekście zagrożenia, wiceprezydent USA mówił też o „widmie agresji ze Wschodu”:

-Żadne niebezpieczeństwo nie jest bardziej namacalne niż widmo agresji ze Wschodu. Mimo całych lat negocjacji siły rosyjskie nadal zajmują znaczne części Gruzji i Ukrainy, a niedawno wbrew prawu zatrzymały trzy statki ukraińskie, łącznie z ich załogami. Moskwa chce dzielić i zakłócać dzięki swoim zasobom ropy i gazu, nowym arsenałom broni jądrowej i wtrącaniu się w wybory w innych krajach.

PRZECZYTAJ: Pompeo wzywa Polskę do opracowania ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego, stawia za wzór funkcjonariusza UB

Czytaj również: Pompeo na Mazurach: Rosja może otworzyć tutaj drugi front

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz