Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przekazał doradcom prezydenta Andrzeja Dudy: Pawłowi Solochowi oraz Jakubowi Kumochowi “wyrazy uznania” w związku z prezydenckim wetem wobec ustawy medialnej – poinformował w komunikacie Biały Dom.

Sullivan przekazał wyrazy uznania prezydenta Bidena dla polskiego prezydenta Dudy za zawetowanie kontrowersyjnej poprawki ustawy medialnej, zauważając że jest to pozytywny sygnał tuż przed tym, jak Polska obejmie przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie 1 stycznia – Biały Dom napisał w oświadczeniu, cytowanym przez PAP we wtorek.

Rozmowa dotyczyła także sytuacji wokół Ukrainy. Jake Sullivan miał zadeklarować gotowość Stanów Zjednoczonych do pomocy obronnej państwom wschodniej flanki NATO.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef BBN Paweł Soloch informowali wcześniej, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej. Dotyczyła konsultacji w sprawie ryzyka rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Przypomnijmy, że w poniedziałek prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę medialną. “Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia; to znaczy, że ją wetuję” – powiedział. Dodał, że “nie chce kolejnych sporów”. Komentując później zawetowanie nowelizacji ustawy i radiofonii i telewizji prezydent stwierdził, że jest “zdumiony”, iż partia rządząca zdecydowała się ją uchwalić.

Odnosząc się do poniedziałkowego weta prezydenta wobec nowelizacji ustawy medialnej Krzysztof Bosak nie wykluczył, iż była ona jedynie spektaklem politycznym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Od chwili uchwalenia tej ustawy mówiłem, że weto prezydenta jest wysoce prawdopodobne, że ta ustawa nie wejdzie w życie. Jest dokładnie tak, jak przewidywaliśmy” – stwierdził poseł odwołując się do stanowiska koła Konfederacji w Sejmie, które w czasie głosowania nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji wstrzymało się od głosu.

Wniesiona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości nowelizacja zakładała doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy miały zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. W powszechnej opinii uderzałoby to w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii, stąd nowelizacja doczekała się określenia „lex TVN”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Procedowanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wywołało intensywną krytykę za granicą. W grudniu Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej ostrzegła polskie władze, że jak tylko ustawa medialna, zwana „lex TVN”, stanie się prawem, KE nie zawaha się podjąć działań w przypadku jej niezgodności z unijnym prawem.

Przeciwko “lex TVN” niejednokrotnie wypowiadały się amerykańskie władze – m.in. rzecznik Departamentu Stanu a także doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet. Na początku sierpnia br. sześcioro amerykańskich senatorów z komisji spraw zagranicznych wydało oświadczenie w tej sprawie.

pap / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply