Decyzja o powstaniu platformy NATO-Ukraina do spraw przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym została podjęta na szczycie Sojuszu w Warszawie.

W czwartek w Warszawie miało miejsce seminarium poświęcone wojnie hybrydowej. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch przekazał, że jest to dowód na na aktywne wsparcie Ukrainy, a także realizację polityki NATO. Platforma ma być miejscem współpracy i dialogu. Soloch dodał, że Ukraina dysponuje dużym doświadczeniem zakresie wojny hybrydowej.

Jeśli chodzi o doświadczenia wojny hybrydowej, to Ukraina właściwie we wszelkich aspektach, od wojny informacyjnej, cyberataków, manipulacji nastrojami społecznymi, poprzez bezpośrednie akty czy to terroru czy agresji wojskowej, jest krajem wyjątkowo doświadczonym – stwierdził szef BBN.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ambasador Ukrainy w Polsce: Dewastacje pomników mogą być elementem wojny hybrydowej

Zaznaczył, że doświadczenie Ukrainy jest dramatyczne, ale także unikatowe. Soloch dodał, że że Sojusz Północnoatlantycki chce je wykorzystać, ale także dzielić się swoją wiedzą w tym zakresie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W seminarium w ramach platformy antyhybrydowej udział wzięli między innymi zastępca Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Litwinienko i zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw politycznych James Appathurai.

Ukrainiec powiedział, że za doświadczenie w tym temacie jego kraj zapłacił bardzo wysoką cenę. Przez działania hybrydowe rozumiemy kompleksowe wykorzystywanie różnych instrumentów: wojskowych, gospodarczych, społecznych, cybernetycznych i informacyjnych. Całe to instrumentarium kierowane jest z jednego centrum i ukierunkowane na sianie wątpliwości w nastawieniu państwa czy społeczeństwa co do sprzeciwu wobec tej agresji – tłumaczył Litwinienko.

Paweł Soloch oświadczył, że podczas rozmów dwustronnych poruszano sprawę działań, które nasz kraj jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych mogłaby podjąć. Tutaj jest kwestia ewentualnego rozmieszczenia oddziałów ONZ na terenach poddanych agresji rosyjskiej we wschodniej Ukrainie – tłumaczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Formalnie platforma powstała na początku lipca w Kijowie, jednak spotkanie w Warszawie było pierwszym praktycznym działaniem tej inicjatywy.

Kresy.pl / polskieradio.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    NATO dysponuje ogromnym doświadczeniem w wojnach hybrydowych: Jugosławia, Libia, Syria, Afganistan to typowe wojny hybrydowe: rzekoma opozycja, a w rzeczywistości wojska natowskie i ich najemnicy. Ukraina jest też typowym przykładem takiej wojny, bo przecież Majdan to nic innego, jak wojna hybrydowa z legalnymi władzami Ukrainy i zamach stanu, który te władze obalił.