Podczas politycznego talk-show rosyjski dziennikarz żydowskiego pochodzenia Władimir Sołowjow oskarżył Polaków, że podczas II wojny światowej wymordowali więcej Żydów niż Niemcy. Wzywał też, by czytać książki „wielkich polskich patriotów”, takich jak Jan Gross i oskarżał Polaków, że nie chcą wypłacać Żydom rekompensat.

W czwartkowym talk-show rosyjskiego publicysty Władimira Sołowjowa na antenie stacji Rossija 1 poruszono m.in. temat żydowskich roszczeń wobec Polski. Wcześniej rozmawiano o ocenie ZSRR i Rosji przez Zachód, co szybko wywołało spór między prowadzącym, a polskim politologiem Jakubem Korejbą, jednym z gości programu, który na stałe mieszka w Rosji i często udziela się w rosyjskich mediach.

Spór zaczął się od tematu zmiany granic po konferencji w Jałcie, bez udziału Polaków i ponad ich głowami, z czym stanowczo nie chciał zgodzić się Sołowjow. Gdy zaczął insynuować, że wcześniej Polska i Zachód były w jednym obozie („klubie dżentelmenów”) z Hitlerem, wymiana zdań jeszcze bardziej się zaogniła. Spór dotknął nawet kwestii podporządkowania księstw ruskich mongolskiej Złotej Ordzie, czemu prowadzący zaprzeczał (twierdził wręcz, że Rosjanie powstrzymali mongołów przed zajęciem Europy).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Później inny z gości programu zaczął zarzucać Polakom, że w czasie II wojny światowej masowo ograbiali i mordowali Żydów, a teraz nie chcą wypłacać im odszkodowań. Korejba zdecydowanie protestował i tłumaczył, że każdy kto udowodni, że jest spadkobiercą majątku ma prawo do jego zwrotu.  – Korejba, nie brnij w to dalej – mówił coraz bardziej poirytowany prowadzący.

– Ile Polska wypłaciła Żydom [odszkodowań – red]?!! – krzyczał Sołowjow. – Za co? – zapytał w końcu ze spokojem Polak. – Za to, żeście swołocz ich zabijali i ograbiali – mówił Rosjanin, wzywając głośno do czytania książek „wielkich polskich patriotów”, w tym „strasznej książki o nazwie ‘Złote Żniwa’” Jana T. Grossa. Przypominał też, że sam z pochodzenia jest Żydem (faktycznie urodził się w rodzinie rosyjskich Żydów).

PRZECZYTAJ: Gross: Polacy zabili dziesiątki tysięcy Żydów, ponownie idziemy w stronę autorytaryzmu

Czytaj również: Szokujące doniesienia z konferencji z udziałem J. T. Grossa w Paryżu [+VIDEO]

Korejba zarzucił prowadzącemu, że manipuluje pamięcią pomordowanych w Holokauście Żydów dla celów geopolitycznych. Później dodał, że ZSRR dostarczał Hitlerowi do 1941 wszystkiego co chciał i nie zrobił niczego dla polskich Żydów.

– Wszystko już powiedziałeś!? To teraz poszedł won stąd, pókim cię nie wziął za nos i nie wyrzucił!! – krzyczał Sołowjow. Korejba odmawiał. – Wstawaj i wynoś się!

Wściekły Sołowjow zaczął krzyczeć, a następnie grozić Polakowi, że jak się nie pohamuje to go „rozerwie”. Żydów w Polsce w większości zabili nie niemieccy naziści, ale Polacy! – wykrzyczał rosyjski dziennikarz. – Władimir, to kłamstwo – odparł Polak. Prowadzący kazał mu wstać i się wynosić. Korejba próbował dyskutować dalej, ale Sołowjow wezwał ochronę. -Chodźcie tutaj, ja nie chcę sobie brudzić rąk, zabierzcie stąd tego człowieka. Gdy weszło dwóch ochroniarzy, dodał: – Wynieść tego człowieka z krzesłem! Korejba wciąż powtarzał: – to kłamstwo, to kłamstwo. Gdy ochrona wyprowadzała go, Sołowiow rzucił za nim: – Czytajcie książki i historię.

PRZECZYTAJ: Białoruska noblistka: Gross dowiódł, że Polacy mordowali Żydów

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jakub Korejba jest absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Miał opinię dziennikarza zdecydowanie prorosyjskiego, za co w 2014 roku portal Newsweek.pl i pismo „Nowa Europa Wschodnia” zerwały z nim współpracę. Później pracował dla rosyjskiego „Sputnika”. Występował w rosyjskich talk-show, często wdając się w ostre spory z Rosjanami.

W 2017 roku rosyjska gazeta Komsomolska Prawda zwróciła uwagę na bardzo częste pojawianie się w rosyjskich politycznych talk show zagranicznych ekspertów, którzy mimo antyrosyjskich wypowiedzi wciąż są zapraszani do studia, gdzie czasem dochodzi do kłótni a nawet rękoczynów z ich udziałem. KP twierdzi, że można zidentyfikować trójkę ekspertów, którzy najczęściej grają rolę „wrogów Rosji”. Mają to być Ukrainiec Wiaczesław Kowtun, Polak Jakub Korejba i Amerykanin Michael Bohm.

– Kowtun, Bohm i Korejba dla naszych widzów są głównymi „wrogami Rosji”. Chętnie obrzucają nasz kraj błotem. Co jakiś czas przekraczają granicę tego, co jest dozwolone, za co czasem otrzymują po buzi. – pisała Komsomolska Prawda. W tym zestawieniu, Korejba miał odgrywać wyreżyserowaną rolę „Polaka-rusofoba”. KP twierdzi, że za swoje występy kontrowersyjni goście otrzymują sowite wynagrodzenie. Innym częstym gościem w tego rodzaju programach był Tomasz Maciejczuk, zanim został wydalony z Rosji.

Czytaj również: Winnicki o roszczeniach żydowskich: MSZ przyznaje, że na Polskę od lat wywierany jest nacisk ze strony rządów USA i Izraela

Zobacz: Mosbacher o kwestii roszczeń żydowskich: Pompeo wyraził się jasno w tej sprawie

Rossija 1 / Youtube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Wolne Pomorze :

  Olać te ANTYROSYJSKIE prowokacje………… Najważniejsze teraz to nie dać się okraść BEZGRANICZNIE pazernym pejsatym – DLATEGO PRZYPOMINAM O WIELKIM PROTESCIE w Warszawie 11 maja ” STOP BANDYCKI ACT 447″ , Przekazujcie innym którzy jeszcze nie wiedzą = tylko SILNY I ZWARTY NARÓD NIE DA SIE BANDYCKO I BEZPRAWNIE OGRABIĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Kojoto
   Kojoto :

   Taka sama mentalność jak na banderowskiej UPAdlinie… Jak ktoś tam atakuje Polaków – to „Moskiewska prowokacja”. Tak samo tutaj: po-sowieckie bydło kłamie i znieważa Polaków, to… „antyrosyjska prowokacja”. Są granice śmieszności, których nie wypada przekraczać.

 2. Avatar
  JeszczePolska :

  Jeszcze jeden dowód na to,że JID , gdziekolwiek by nie żył i jakiekolwiek nie miałby „obywatelstwo”,czy to francuskie czy amerykańskie czy rosyjskie, zawsze będzie wrogiem Polski i Polaków!Instytucja „sayanim” działa cały czas!Zresztą nieco podobne opinie wygłasza niejaki Jonnie D.żyjący na polskiej ziemi i jedzący polski chlebuś!Przeszkadza mu Marsz Niepodległości, Ruch Narodowy , ekshumacja w Jedwabnem.itp.
  Jakoś ani Jonniemu ani jego braciom gdziekolwiek są , nie przeszkadza odrodzony banderyzm na Ukrainie, a nawet go popierają….

  https://forumemjot.wordpress.com/2018/04/20/jonny-daniels-polakow-ktorzy-mordowali-zydow-bylo-wiecej/