Swietłana Aleksijewicz, która w Nowym Jorku publicznie stwierdziła, że „Polacy najgorzej za wszystkich traktowali Żydów”, a do mordów wzywali polscy księża, broni swoich słów powołując się na książki Jana T. Grossa.

Podczas spotkania z czytelnikami w bibliotece na nowojorskim Brooklynie 12 czerwca białoruska noblistka powiedziała, że „Polacy najgorzej za wszystkich traktowali Żydów”. W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” potwierdziła swoją tezę, powołując się m.in. na książki Jana T. Grossa.

ZOBACZ: Białoruska noblistka oskarża Polaków o mordowanie Żydów [+VIDEO]

„Wiele lat temu zostały opublikowane badania Jana Grabowskiego z Uniwersytetu Ottawy „Polowanie na Żydów” oraz trzy książki Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi”, „Strach” oraz „Złote żniwa”. (…) Gross przepytał setki świadków i podał niepodważalne dowody, że odpowiedzialność za to ponoszą nie tylko faszystowscy pacyfikatorzy, ale i Polacy, którym płacono za to wódką, chlebem oraz cukrem”– mówiła Swietłana Aleksijewicz, wymieniając szereg zdarzeń opisanych przez Grossa. Powołała się na niego także wówczas, gdy zapytano ją jej słowa, że „Księża podczas kazań mówili: zabij Żyda”.

„Gross udowadnia, że księża nie powstrzymali krwawych ataków. Kiedy pisałam swoje książki, dużo jeździłam po Białorusi. Słyszałam takie same opowieści od mieszkańców zachodniej Białorusi. Nikt nie podważa winy faszystów, ale niestety, mieli oni wielu dobrowolnych pomocników wśród lokalnych mieszkańców”.

PRZECZYTAJ: Zychowicz dla Kresy.pl: Z Grossem trzeba walczyć na argumenty

Aleksijewicz odmówiła podania nazwiska dziennikarza z Polski, na którego powoływała się w swoim wystąpieniu. Następnie zarzuciła Polakom, że mają problem z książkami Grossa:

„Problem polega na tym, że wasze społeczeństwo ma niejednoznaczny stosunek do książek, które opowiadają prawdę o powyżej wspomnianych faktach. Zarówno wy, Polacy, jak i my nie omówiliśmy jeszcze bolesnych momentów swojej historii. U nas też nie wolno mówić o łagrach, o wojnie. Zapomnienie się na nas mści”.

ZOBACZ TAKŻE: „Nazistowskie korzenie ohydnego oblicza wschodniej Europy”. Gross atakuje postawę Polski ws. uchodźców

Zapytana o to, że skoro z jej słów niezbicie wynikało, że Polacy mieli gorszy stosunek do Żydów niż Niemcy, to czy uważa, że Polacy odpowiadają za Holokaust, odparła: „Zawsze staram się pisać prawdę. Tę drogę wybrałam dawno”.

W maju przed konsulatem RP w Nowym Jorku zorganizowano protest, którego uczestnicy, powołując się na Jana T. Grossa, oskarżali Polskę o współudział ,w Holokauście i próbę zanegowania tego „faktu” przez polskie władze.

„Rzeczpospolita” / znadniemna.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    rawen :

    „Śledztwo IPN dowiodło, że zabójstwo to zostało zaplanowane i dokonane przez polskich cywilnych mieszkańców Jedwabnego i okolicznych miejscowości, w liczbie około 40 mężczyzn uzbrojonych w kije, orczyki i inne narzędzia. Po dokonaniu zbrodni sprawcy i inne osoby zrabowały dobytek zamordowanych.”
    ——————————-