Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze 14 sierpnia umowę na ciężki bojowy wóz piechoty.

Jak poinformowało Polskie Radio 24, szef MON Mariusz Błaszczak podpiszę 14 sierpnia umowę na produkcję ciężkiego bojowego wozu piechoty, który jeszcze nie istnieje. Ciężki BWP ma być produkowany przez konsorcjum, na którego czele stanie Huta Stalowa Wola.

Początkowo Polskie Radio 24 poinformowało, że nowy ciężki bojowy wóz piechoty ma być stworzony na podstawie BWP Borsuk, co było sprzeczne z poprzednimi zapowiedziami. Agencja Uzbrojenia zapewniła jednak, że “CBWP będzie bazował na elementach podwozia KRAB/K9 ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym”.

W mediach pojawiły się różne wersje dotyczące szczegółów umowy. Według Tomasza Dmitruka redaktora portalu DziennikZbrojny.pl podpisana zostanie umowa ramowa na dostawy CBWP. Z kolei popularny komentator Jarosław Wolski, powołując się na swoje źródła przekazał, że umowa będzie dotyczyć dostosowania podwozia.

Ciężki bojowy wóz piechoty, ma być wyposażony w wieżę bezzałogową ZSSW-30 produkowaną przez HSW i Grupę WB.

Pomysł stworzenia ciężkiego bojowego wozu piechoty narodził się po testach południowokoreańskich wozów AS21 Redback na polskich poligonach, które według nieoficjalnych informacji okazały się niesatysfakcjonujące. 

W marcu, ówczesny rzecznik Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek był pytany o informacje na temat nowego wozu bojowego piechoty. Podkreślił, że chodzi o cięższe niż Borsuki wozy, które będą współpracować z pododdziałami amerykańskich czołgów M1 Abrams. Ppłk Płatek poinformował, że nowy wóz, tak samo jako Borsuk, będzie korzystał ze zdalnie sterowanej wieży ZSSW-30. Dodał, że pojazd ma wykorzystać platformę samobieżnej haubicy koreańskiej K9, która jest większa i cięższa niż ta zastosowana w Borsuku.

W przeciwieństwie do Borsuka zniesiony zostanie wymóg pływalności pojazdu. Większy kadłub pozwoli z kolei na zamontowanie lepszego opancerzenia, większej ilości sprzętu na pokładzie, a także zwiększenie liczby przewożonych żołnierzy desantu (w przypadku Borsuka jest to 6 żołnierzy). Podobnie jak Borsuk, nowy pojazd zostanie wyposażony m.in. w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Warto zauważyć, że Krzysztof Płatek zapowiedział, że w roku 2023 zostanie przedstawiony demonstrator technologii CBWP, jednak do tej pory go nie przedstawiono. Dodał także, że cały proces od momentu podpisania umowy na nowe wozy może zająć kilka lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w lutym, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawy blisko 1400 nowych pojazdów dla Wojska Polskiego, w tym ponad 1000 bojowych wozów piechoty BORSUK dla Sił Zbrojnych RP. Realizacją kontraktu zajmie się HSW.

Kresy.pl/PolskieRadio24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply