Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się w poniedziałek skargą Polski i Węgier na mechanizm warunkowości, który umożliwia odbieranie funduszy za nieprzestrzeganie zasad “praworządności”.

Skarga Polski i Węgier będzie rozpatrywana prze 27 sędziów. Portal RMF 24 zwraca uwagę, że to bardzo rzadka procedura, zastosowana ze względu na wagę sprawy oraz istotę przyszłego orzeczenia. Rozprawa ma trwać dwa dni. Rozpocznie się w poniedziałek o godz.  14.30, natomiast we wtorek  o 9 rano.

Polska i Węgry wniosły skargę w marcu bieżącego roku. Chcą stwierdzenia nieważności tego rozporządzenia. Polska argumentuje, że mechanizm “pieniądze za praworządność” nie jest zgodny z traktatami UE oraz nie ma ważnej podstawy prawnej. Ma także dyskryminujący charakter, a w dodatku jego przepisy są niejasne i nieprecyzyjne. Prawdopodobnie wyrok zapadnie na początku przyszłego roku.

Zobacz także: Wiceszef KE: Brak porozumienia z UE w kwestii sądownictwa w Hiszpanii, lecz kraj otrzyma środki z Funduszu Odbudowy

Po grudniowym szczycie Unii Europejskiej, Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm “pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE . Tymczasem Komisja wstrzymała wypłatę środków finansowych dla Polski jeszcze przed taką oceną.

Przypomnijmy, że na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował wówczas, że „Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski, bo ma obawy o niezależność sądów i wolność mediów”. To środki finansowe przewidziane dla Polski w ramach Funduszu Obudowy stworzonego w ramach kompetencji UE w celu stymulowania gospodarek po przestojach związanych z pandemią koronawirusa.

Zobacz także: Europoseł PiS: Pieniądze z UE nie są nam potrzebne. Doskonale dajemy sobie radę bez nich

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply