W sobotę z inicjatywy Demokratów w Kongresie USA wszczęto dochodzenie w sprawie działań prezydenta Donalda Trumpa wobec wewnętrznego organu nadzorczego Departamentu Stanu, oskarżając prezydenta o walkę z jakimkolwiek nadzorem jego administracji – przekazuje Reuters.

Jak przekazała w sobotę Agencja Prasowa Reuters, w Kongresie Stanów Zjednoczonych wszczęto postępowanie wobec działań prezydenta Trumpa względem organu nadzorczego Departamentu Stanu. Dochodzenie rozpoczęło się z inicjatywy Demokratów.

Trump ogłosił usunięcie generalnego inspektora Steve’a Linicka w liście do marszałka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi późnym wieczorem w piątek. Demokraci w komisjach spraw zagranicznych i parlamentu Senatu zakwestionowali termin i motywację tego, co nazwali “bezprecedensowym zachowaniem”.

Zobacz też: Donald Trump zwolnił pracownika wywiadu, który oskarżał go o niezwracanie uwagi na zagraniczne wpływanie na wybory

“Nieodzownie sprzeciwiamy się politycznie motywowanym zwolnieniom inspektorów generalnych i patroszeniu przez prezydenta tych krytycznych stanowisk” – przekazali przewodniczący panelu Izby Eliot Engel i senator Bob Menendez.

Demokraci spekulują, że Sekretarz Stanu Mike Pompeo osobiście zalecił zwolnienie Linicka, ponieważ inspektor generalny “wszczął dochodzenie w sprawie niewłaściwego postępowania przez samego Sekretarza Pompeo”.

Zobacz też: Bloomberg: Trump zwolnił Boltona z powodu różnicy zdań nt. sankcji wobec Iranu

Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził, że Linick został zwolniony, ale nie skomentował śledztwa prowadzonego przez Demokratów ani roli Pompeo w zwolnieniu. Agencja powiedziała, że Stephen Akard, dyrektor Biura Misji Zagranicznych, przejmie obowiązki nadzorcze. Linick, który został powołany do roli w 2013 roku pod administracją Obamy, jest czwartym inspektorem generalnym zwolnionym przez Trumpa od początku kwietnia.

W kwietniu Trump usunął ze stanowiska Glenna Fine, który miał nadzorować reakcję rządu na pomoc finansową COVID-19. Trump powiadomił także Kongres, że zwalnia inspektora generalnego amerykańskiej społeczności wywiadowczej, Michaela Atkinsona, który był zaangażowany w śledztwo w sprawie impeachmentu.

Przeczytaj: Politico: Trump zwolnił szefa FBI z powodu śledztwa agencji ws. powiązań jego sztabu z Rosjanami

Wcześniej w maju Trump zwolnił Christi Grimm, która kierowała Biurem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Generalnego Inspektora, po tym, jak oskarżył ją o fałszywe informacje na temat amerykańskich szpitalach cierpiących na niedobory na pierwszej linii epidemii koronawirusa.

Zobacz też: Trump rozważa wznowienie finansowania WHO

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply