W sobotę z inicjatywy Demokratów w Kongresie USA wszczęto dochodzenie w sprawie działań prezydenta Donalda Trumpa wobec wewnętrznego organu nadzorczego Departamentu Stanu, oskarżając prezydenta o walkę z jakimkolwiek nadzorem jego administracji – przekazuje Reuters.

Jak przekazała w sobotę Agencja Prasowa Reuters, w Kongresie Stanów Zjednoczonych wszczęto postępowanie wobec działań prezydenta Trumpa względem organu nadzorczego Departamentu Stanu. Dochodzenie rozpoczęło się z inicjatywy Demokratów.

Trump ogłosił usunięcie generalnego inspektora Steve’a Linicka w liście do marszałka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi późnym wieczorem w piątek. Demokraci w komisjach spraw zagranicznych i parlamentu Senatu zakwestionowali termin i motywację tego, co nazwali „bezprecedensowym zachowaniem”.

Zobacz też: Donald Trump zwolnił pracownika wywiadu, który oskarżał go o niezwracanie uwagi na zagraniczne wpływanie na wybory

„Nieodzownie sprzeciwiamy się politycznie motywowanym zwolnieniom inspektorów generalnych i patroszeniu przez prezydenta tych krytycznych stanowisk” – przekazali przewodniczący panelu Izby Eliot Engel i senator Bob Menendez.

Demokraci spekulują, że Sekretarz Stanu Mike Pompeo osobiście zalecił zwolnienie Linicka, ponieważ inspektor generalny „wszczął dochodzenie w sprawie niewłaściwego postępowania przez samego Sekretarza Pompeo”.

Zobacz też: Bloomberg: Trump zwolnił Boltona z powodu różnicy zdań nt. sankcji wobec Iranu

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził, że Linick został zwolniony, ale nie skomentował śledztwa prowadzonego przez Demokratów ani roli Pompeo w zwolnieniu. Agencja powiedziała, że Stephen Akard, dyrektor Biura Misji Zagranicznych, przejmie obowiązki nadzorcze. Linick, który został powołany do roli w 2013 roku pod administracją Obamy, jest czwartym inspektorem generalnym zwolnionym przez Trumpa od początku kwietnia.

W kwietniu Trump usunął ze stanowiska Glenna Fine, który miał nadzorować reakcję rządu na pomoc finansową COVID-19. Trump powiadomił także Kongres, że zwalnia inspektora generalnego amerykańskiej społeczności wywiadowczej, Michaela Atkinsona, który był zaangażowany w śledztwo w sprawie impeachmentu.

Przeczytaj: Politico: Trump zwolnił szefa FBI z powodu śledztwa agencji ws. powiązań jego sztabu z Rosjanami

Wcześniej w maju Trump zwolnił Christi Grimm, która kierowała Biurem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Generalnego Inspektora, po tym, jak oskarżył ją o fałszywe informacje na temat amerykańskich szpitalach cierpiących na niedobory na pierwszej linii epidemii koronawirusa.

Zobacz też: Trump rozważa wznowienie finansowania WHO

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz