Ustawa o pisowni nazwisk odrzucona

Litewski sejm odrzucił rządowy projekt ustawy o pisowni nazwisk. Propozycja rządu zakładała między innymi możliwość pisania polskich nazwisk w litewskich paszportach.

Za rządowym projektem głosowało 30 parlamentarzystów, przeciw było 38, a 36 wstrzymało się od głosu.

Projekt rady ministrów spotkał się z krytyką opozycji. Przed głosowaniem list do parlamentarzystów wystosowała grupa 7 intelektualistów. Apelowali oni o odrzucenie rządowego projektu ustawy i przyjęcie alternatywnej propozycji posłów z partii współrządzącej Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Poparło go 75 posłów. Przeciwko głosowali tylko trzej posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Jesienią ubiegłego roku Sąd Konstytucyjny orzekł, że obywatele Litwy narodowości nielitewskiej, w tym Polacy, w paszportach mogą mieć zapisane nazwiska w formie oryginalnej, ale nie na pierwszej stronie dokumentu, tylko na dalszych stronach, jako zapis pomocniczy.

Pisownia polskich nazwisk na Litwie od lat jest jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach z Polską. Możliwość pisowni polskich nazwisk na Litwie dopuszcza traktat polsko-litewski z 1994 roku. Umowa ta nie jest jednak przestrzegana przez stronę litewską.

IAR/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply