Senacka Komisja Spraw Zagranicznych USA przyjęła w piątek projekt ustawy przewidujący przekazanie Izraelowi co najmniej 38 miliardów dolarów w ciągu następnych dziesięciu lat. Wcześniejsze akty legislacyjne zakładały, że wspomniana kwota będzie górnym pułapem pomocy finansowej dla Izraela. Aktualnie będzie stanowiła dolną granicę wsparcia.

W piątek Senacka Komisja Spraw Zagranicznych USA przyjęła projekt ustawy (S.3167), która przewiduje przekazanie Izraelowi w ciągu 10 lat co najmniej 38 miliardów dolarów – informuje portal „Mint Press News”. Projekt przewiduje zwiększenie pułapu pomocy finansowej dla Izraela, 38 mld stałoby się dolnym pułapem wsparcia, nie zaś kwotą maksymalną. Kontrowersje budzi fakt, iż aktualnie amerykański budżet jest obciążony z powodu kryzysu wywołanego skutkami pandemii koronawirusa. Ponadto, jawność posiedzenia komisji, na której projekt został przyjęty, została mocno ograniczona. Dodatkowo, względem Izraela bardzo często padają oskarżenia o łamanie praw człowieka.

Ustawa S.3167 będzie teraz procedowana na zwykłym posiedzeniu Senatu. Projekt został wcześniej przegłosowany przez Izbę Reprezentantów. Jeżeli zostanie także przegłosowany przez Senat, wówczas będzie przekazany do podpisania prezydentowi USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal zwraca uwagę na nietypowe okoliczności przyjęcia projektu. Czytamy, że przewodniczący komisji senackiej Jim Risch odmówił transmitowania posiedzenia komisji. Ograniczona została także w dużym stopniu możliwość obecności reporterów.

Zaznaczono, że większość mediów amerykańskich nie wspomniało o sprawie. Ponadto, projekt był procedowany razem z 14 innymi ustawami.

W czasie głosowania nazwa projektu miała także nie zostać podana do wiadomości.

Ograniczona obecność mediów w trakcie posiedzenia wywołała sprzeciw niektórych senatorów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal podkreśla, że żaden z obecnych na posiedzeniu komisji senatorów, nie wyraził jednak sprzeciwu wobec samego pakietu pomocowego dla Izraela, który bardzo często jest posądzany o łamanie praw człowieka.

Czytamy, że senatorowie Partii Demokratycznej, m.in. Robert Menendez, Ben Cardin, Cory Booker i Chris Coons, podobnie jak przedstawiciele Partii Republikańskiej, są często posądzani o uleganie lobby American Israel Public Affairs Committee (AIPAC). Opisywany projekt ustawy stanowi priorytet dla AIPAC.

Ustawa zezwalająca na pomoc militarną pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Izraelem z 2020 roku rozszerza protokoły podpisane przez administrację Baracka Obamy w 2016 roku.

Przyjęcie opisywanego projektu spowodowałoby, że 38 mld stałoby się dolnym pułapem przewidzianego wsparcia (mogłoby znacząco wzrosnąć).

Zobacz także: Budżet Trumpa na 2020 rok: 200 mld więcej dla Izraela

www.mintpressnews.com / al-monitor.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz