“Studenci relegowani z uczelni na Białorusi otrzymują stypendia na pełne studia w Polsce, a także roczne staże kształceniowe w Warszawie” – zapowiedział w piątek Uniwersytet Warszawski.

Uniwersytet Warszawski zapowiedział w piątek, że studenci, którzy zostali relegowani z uczelni na Białorusi otrzymują stypendia na pełne studia w Polsce oraz roczne staże kształceniowe w Warszawie. Czytamy, że działania będą prowadzone w ramach Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego.

“Nasza społeczność akademicka popiera wszystkich, którzy chcą wolnej, demokratycznej, obywatelskiej i praworządnej Białorusi. Chcemy przekazać Wam wyrazy uznania i naszej solidarności. Dajecie przykład do naśladowania” – powiedział prof. Marcin Pałys, rektor UW, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP). “Zadaniem uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, jest przede wszystkim nauka i dydaktyka. Dlatego w tym obszarze Uniwersytet będzie kontynuował i rozszerzał dotychczasowe działania wspomagające osoby krzywdzone działaniami władz białoruskich” – dodał.

Zobacz także: Uniwersytet Warszawski zawiesił studenta za poglądy

Czytamy, że w ramach Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego studenci relegowani z uczelni na Białorusi otrzymują stypendia na pełne studia w Polsce, a także roczne staże kształceniowe w Warszawie. Na UW program program jest prowadzony przez Studium Europy Wschodniej. W związku z aktualną sytuacją na Białorusi i przewidywanym wzrostem liczby osób represjonowanych postanowiono uruchomić dodatkowy nabór. Przyjmowanie aplikacji rozpocznie się się 31 sierpnia 2020 r. Wnioski będą przyjmowane w trybie ciągłym, aż do wyczerpania limitu miejsc.

Zaznaczono, że przy SEW UW działa także Centrum Studiów Białoruskich, w którym pracują między innymi badacze zwolnieni z białoruskich uczelni z przyczyn politycznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Nauczyciel akademicki z UW nie poniesie konsekwencji za wulgarne obrażanie nastolatka

“Uniwersytet Warszawski zamierza zaprosić do współpracy kolejnych wykładowców i badaczy z Białorusi, jeśli spotkają ich represje” – zapowiada prof. Marcin Pałys.

W komunikacie podkreślono, że studium Europy Wschodniej UW pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami dyplomatycznymi i konsularnymi RP na Białorusi w trosce o studentów, pracowników i współpracowników Uniwersytetu.

uw.edu.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply