Czy rząd PiS chce zdelegalizować ONR?

Wiceminister kultury Magdalena Gawin publicznie twierdziła, że delegalizacja ONR jest „absolutnie niezbędna”. Posłowie Tomasz Rzymkowski, Bartosz Jóźwiak i Robert Winnicki pytają wicepremiera Glińskiego, czy takie jest oficjalne stanowisko rządu.

Posłowie Tomasz Rzymkowski, Bartosz Jóźwiak i Robert Winnicki w grudniu skierowali do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego interpelację w sprawie wypowiedzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdaleny Gawin o delegalizacji ONR.

Posłowie zwracają uwagę na wypowiedź wiceminister Gawin podczas seminarium pt. „Zjawisko antysemityzmu w Polsce: Diagnoza – Konsekwencje – Metody przeciwdziałania” na początku grudnia. Jego organizatorami były AJC Central Europe i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Obecna tam wiceminister kultury Magdalena Gawin zabrała głos m.in. na temat tegorocznego Marszu Niepodległości i stwierdziła, że konieczna jest delegalizacja Obozu Narodowo-Radykalnego.

„Wydaje mi się, że ten marsz jest absolutnym problemem. Nie wiem, jak doszło do rejestracji ONR, bo w zasadzie jest to sprzeczne z Konstytucją. I na pewno będziemy musieli się temu przyjrzeć. To znaczy delegalizacja ONR w jakiejś perspektywie czasowej jest absolutnie niezbędna, potrzebna. Oni też powinni wziąć całkowitą odpowiedzialność za to, co się dzieje na ulicach Warszawy” – cytują jej wypowiedź posłowie.

W związku z tą wypowiedzią, w interpelacji skierowano do wicepremiera Glińskiego następujące pytania:

Czy podsekretarz stanu Magdalena Gawin występowała na ww. seminarium jako przedstawiciel rządu RP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy jako osoba prywatna?

Czy cytowana wypowiedź podsekretarz stanu Magdaleny Gawin jest oficjalnym stanowiskiem rządu RP czy jej prywatną opinią?

Czy Rada Ministrów nadal podejmuje za pośrednictwem Policji, służb specjalnych i prokuratur działania operacyjne mające na celu dyskredytowanie i krępowanie działalności organizatorów Marszu Niepodległości jak to miało miejsce za rządów koalicji PO-PSL?

Czy Rada Ministrów będzie podejmowała działania mające na celu delegalizację stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny oraz innych organizacji o charakterze narodowym?

Proszę wskazać obszary funkcjonowania Obozu Narodowo-Radykalnego, które są sprzeczne, jak twierdzi Magdalena Gawin, z Konstytucją RP.

Według niektórych relacji, uczestnicy spotkania mieli być zdziwieni słowami wiceminister Gawin. Wcześniej do delegalizacji ONR wzywali przedstawiciele PO oraz środowisk liberalnych i liberalno-lewicowych.

Czytaj więcej:

Gronkiewicz-Waltz chce zdelegalizowania „neofaszystowskiego” ONR

Histeria liberałów. Nowoczesna chce delegalizacji ONR

sejm.gov.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. lp
  lp :

  Mośki w rządzie PiS’u będą dążyły do delegalizacji ONR’u ponieważ drażni ich każda organizacja stawiająca polski interes narodowy jako jedyną wykładnię swojego działania.

  • Sun Escobar
   Sun Escobar :

   @lp Każda władza boi się struktur i organizacji kreujących własny pogląd na politykę Państwa. Naciski na delegalizacje ONR pochodzą głównie ze środowisk żydowskich, lewicowych, ekstremistów lesbijek, gejowskich i innych “okołorozporkowych”. Osobiście uważam, że ONR w przeciwieństwie do opozycji PO, SLD, nowoczesna, UBywatele RP, itp, wypadają całkiem nieźle i lepiej mieć zarejestrowane struktury ONR, niż podziemie i wymknięcie się spod kontroli ultra-patriotów ONR .