Ukraińskie służby specjalne zatrzymały i wywiozły z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Władimira Cemacha – separatystę, który wcześniej dowodził obroną przeciwlotniczą miasta Śnieżne, w rejonie którego w lipcu 2014 roku zestrzelono samolot pasażerski malezyjskich linii lotniczych.

Rosyjskojęzyczny serwis stacji BBC poinformował w piątek, że pod koniec czerwca br. ukraińskie służby specjalne podczas akcji na terenie separatystycznej, nieuznawanej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, zatrzymały byłego dowódcę lokalnej obrony przeciwlotniczej, Władimira Ciemacha / Wołodymyra Cemacha i wywiozły go na Ukrainę. Został schwytany przez Ukraińców w mieście Śnieżne (ros. Snieżnoje, ukr. Sniżne), gdzie w czasie walk w Donbasie dowodził miejscową obroną przeciwlotnicza. Ukraińskie służby miały się nim zainteresować, gdyż to w rejonie tego miasta 17 lipca 2014 roku zestrzelono malezyjskiego boeinga lot MH17.

BBC powołuje się na informacje od córki Cemacha i jego kijowskiego prawnika, Romana Hontarewa. Ten ostatni poinformował, że mężczyzna został zatrzymany 27 czerwca br. w swoim mieszkaniu w Śnieżnym, po czym potajemnie został przerzucony na ukraińską stronę linii kontaktowej. Sąd w Kijowie już 29 czerwca zdecydował o aresztowaniu go na dwa miesiące. Jest oskarżony o utworzenie grupy terrorystycznej lub organizacji terrorystycznej, za co grozi mu od 8 do 15 lat więzienia.

Córka zatrzymanego separatysty powiedziała, że jego zniknięcie jako pierwsza zauważyła żona Cemacha, która nie zastała go po powrocie do domu, a w mieszkaniu odkryła ślady krwi i walki. Na zdjęciach mężczyzny opublikowanych po zatrzymaniu widać, że ma opatrzoną ranę z przodu głowy, na czole. Jedna z wersji wydarzeń formułowana przez separatystów sugeruje, że Cemacha wywieziono jego własnym samochodem, a punkt kontrolny rzekomo przekroczył na wózku inwalidzkim, upozorowany na sparaliżowanego, z fałszywymi dokumentami.

Według źródła stacji BBC zbliżonego do przywódców samozwańczej DRL, zatrzymania 58-letniego Cemacha dokonał oddział sił specjalnych ukraińskiej armii. Dwa dni przed jego ujęciem SBU poinformowała, że ujęła donieckiego separatystę, który przed majem 2019 roku służył w artylerii. Z kolei kontrowersyjny portal Myrotworec powołując się na swoje dane podaje, że Cemach „brał aktywny udział w działaniach zbrojnych latem i jesienią 2014 roku, dowodząc jednostką ZU-23 [armata przeciwlotnicza produkcji radzieckiej – red.] sformowaną w mieście Sniżne”. Samolot MH17 został, według ustaleń śledczych, zestrzelony rakietą systemu przeciwlotniczego Buk.

Córka Cemacha potwierdza, że jej ojciec dowodził obroną przeciwlotniczą w rejonie Śnieżnego, ale dopiero od października 2014 roku, zaś wcześniej był ochotnikiem w siłach separatystów, ale nie pełniąc żadnej istotnej funkcji. Jej zdaniem, prawdopodobnie będą podejmowane próby obciążenia go winą za zestrzelenie malezyjskiego boeinga. Twierdzi, że jej ojciec nie miał z tym nic wspólnego. Część mediów sugeruje, że Ukraińcy mogą chcieć potraktować go jako ważnego świadka.

BBC przytacza dane z książeczki wojskowej Cemacha, według których 23 października 2014 roku został mianowany przez „ministerstwo obrony DRL” pułkownikiem, przy czym już wówczas zajmował stanowisko „dowódcy brygady obrony przeciwlotniczej”. W marcu 2015 roku został zwolniony. Dwa lata później mianowano go zastępcą dowódcy batalionu, ale niedługo po tym przeszedł na emeryturę. Jego córka podała, że w czasach sowieckich służył w Afganistanie, a przed wybuchem konfliktu na wschodzie Ukrainy pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego.

Jak informowaliśmy, holenderska prokuratura oskarży 4 osoby ws. zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem. Międzynarodowy zespół śledczych badających zestrzelenie malezyjskiego boeinga 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie w lipcu 2014 roku nad Donbasem zidentyfikował 4 podejrzanych w tej sprawie. Ich proces, najpewniej zaoczny, ma rozpocząć się w marcu 2020 roku. Cemach został zatrzymany tydzień po podaniu tej informacji.

CZYTAJ TAKŻE: MH17 zestrzelony rakietą Buk, Ukraina miała zamknąć przestrzeń powietrzną – holenderski raport nt. katastrofy

Podejrzani to obywatel Ukrainy Leonid Charczenko oraz trzech obywateli Rosji: Igor Girkin (Striełkow), Siergiej Dubinski i Oleg Pułatow. Podejrzewa się ich o ściągnięcie wyrzutni przeciwlotniczych Buk z Rosji na obszary kontrolowane przez donbaskich separatystów. Zdaniem zespołu system Buk pochodził z zasobów rosyjskiej armii i został użyty do zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Ze słów jednego z członków zespołu wynika, że do zestrzelenia MH17 doszło przez pomyłkę – zamiarem osób obsługujących wyrzutnię było zestrzelenie samolotu wojskowego. Jak podaje rosyjska agencja Interfax, według informacji śledczych Girkin, Dubinski i Pułatow znajdują się obecnie na terytorium Rosji a Charczenko na terytorium Ukrainy kontrolowanym przez separatystów.

Czytaj także: Premier Malezji: Rosji próbuje się przypisać winę ws. zestrzelenia MH17 nad Donbasem

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply