Ukrainie grożą wyłączenia prądu z powodu upałów

Ukraiński koncern energetyczny Ukrenergo ostrzega przed ryzykiem awaryjnych wyłączeń prądu w związku z wysokimi temperaturami powietrza i rosnącym obciążeniem sieci energetycznej.

W oficjalnym komunikacie ukraiński koncern energetyczny Ukrenergo ostrzega przed ryzykiem wystąpienia „sytuacji nadzwyczajnych” w systemie energii elektrycznej w związku z sytuacją pogodową na Ukrainie. Zaznacza, że równowaga między produkcją a zużyciem energii elektrycznej została zachwiana, co stwarza sytuację zagrożenia. To efekt upałów panujących w tym kraju.

„W ciągu ostatnich 2 tygodni na Ukrainie odnotowano rekordowo wysokie temperatury powietrza, zaś szczytowe zużycie energii sięgnęło 17,935 MW” – głosi komunikat Ukrenergo z piątku. Spółka zaznacza, że w takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie gospodarowanie rezerwami. Dotyczy to zaopatrzenia w paliwo elektrowni, by zapewnić równowagę w systemie w związku z rosnącą temperaturą powietrza i bardzo wysokim zużyciem prądu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„W obecnych warunkach, system energetyczny Ukrainy działa przy braku normatywnych rezerw mocy dla bloków energetycznych elektrowni cieplnych (…)” – podaje Ukrenergo. Obecnie jest 7 elektrowni (3 zakłady DTEK i 4 zakłady CentreEnergo) o łącznej mocy zainstalowanej 2,857 MW. Ze względu na wysoką temperaturę, zasoby węgla w magazynach elektrowni cieplnych zmniejszyły się o prawie 10 procent” – poinformowano. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że 8 innych bloków energetycznych, o łącznej mocy 2320 MW, zostało wycofanych z użytku w związku z naprawami. Biorąc to pod uwagę, w sytuacji dalszego wzrostu temperatury na Ukrainie, system energetyczny znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji. Nie będzie możliwości pokrycia rosnącego zapotrzebowania na prąd.

Zaznaczono, że w takiej sytuacji „Ukrenergo może wykorzystać awaryjne wyłączenia w celu zapewnienie integralności systemu energetycznego”.

Ukrenergo poinformowało o sytuacji Narodową Radę Bezpieczeństwa i Obrony. Koncern podkreślił, że bezpieczeństwo operacyjne systemu energetycznego Ukrainy zależy od szybkości podejmowania decyzji i ich wykonania.

Przeczytaj: Ukraińskie uniwersytety odwołują zajęcia – nie stać ich na ogrzewanie i prąd

Czytaj również: Awaria i pożar w elektrowni jądrowej na Wołyniu [+VIDEO/+FOTO]

ua.energy / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz