Ukraińcy poinformowali w niedzielę o zniszczeniu rosyjskiego śmigłowca na terenie Wyspy Węży na Morzu Czarnym, gdzie siły ukraińskie intensyfikują operacje przy wykorzystaniu dronów Bayraktar TB2.

Jak poinformowało w niedzielę Dowództwo Operacyjne “Południe” Sił Zbrojnych Ukrainy, dron Bayraktar TB2 zniszczył rosyjski śmigłowiec Mi-8 w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym, gdzie siły ukraińskie intensyfikują operacje przy wykorzystaniu dronów Bayraktar TB2.

Dowództwo poinformowało w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych, “wypędzamy wroga z każdego kawałka naszej ziemi, nawet z małej wyspy, z morza, a nawet z powietrza”.

W mediach społecznościowych opublikowano nagrania zarówno ze zniszczenia kutra jak i z ataków na rosyjskie systemy rozmieszczone na wyspie.

Według portalu Mil.in.ua ukraińskie drony miały zniszczyć również dwie kolejne łodzie patrolowe typu Raptor.

Nie było natychmiastowego potwierdzenia uderzenia przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Jak napisał ukraiński serwis specjalistyczny „Defense Express”, po udanej serii ataków ukraińskich na rosyjski garnizon na Wyspie Węży, Rosjanie szykują się do „operacji ratunkowej”.

Przypomnijmy, że Ukraińcy przy pomocy dronów Bayraktar TB2 zniszczyli już wcześniej dwie rosyjskie łodzie patrolowe typu Raptor na Morzu Czarnym. Ponadto, tego dnia i we wtorek przeprowadzono też skuteczne ataki na samą wyspę. Celem były rozmieszczone tam systemy obrony powietrznej, m.in. TOR i Striła-10, a także składy amunicji i wozy łączności.

„Defense Express” podał w czwartek, że w wyniku tych ataków Rosjanie zaczęli przygotowywać się do ewakuacji z wysp rannych żołnierzy, a także ciał zabitych. Według tego serwisu, ewakuacja miałaby odbyć się drogą morską, najprawdopodobniej pod osłoną lotnictwa. Wymieniono w tym kontekście samoloty Su-30SM z 43. pułku lotnictwa morskiego rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Wcześniej, chcąc wzmocnić ochronę wyspy, Rosjanie zaczęli wysyłać pary myśliwców tak, żeby przez całą dobową zapewniać osłonę z powietrza. Działania te tłumaczono też planami Rosji, by wykorzystać wyspę jako bazę rozpoznawczą, a prawdopodobnie również jako poligon dla sił specjalnych, które miałyby wykonywać zadania na południowo-zachodnim wybrzeżu Ukrainy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply