Ukraina przyjęła budżet na 2020 rok. Rekordowy wzrost wydatków na obronność

Ukraiński parlament przyjął projekt przyszłorocznego budżetu. Zakłada on utrzymanie deficytu na poziomie wymaganym przez MFW, a także wzrost wydatków na ochronę zdrowia, edukację, a szczególnie na obronę i bezpieczeństwo – aż o 16 proc.

W czwartek parlament Ukrainy przyjął w drugim czytaniu w całości projekt budżetu państwa na przyszły rok. Sfinalizowano go z uwzględnieniem projektu zatwierdzonego 5 listopada przez ukraiński rząd, przewidującego aktualną prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,7 proc. Za ustawą zagłosowało 280 deputowanych, do jej przyjęcia wystarczyło 226 głosów.

Przyszłoroczny budżet Ukrainy przewiduje wzrost dochodów o 14 mld hrywien (547,4 mln dol.), a wydatków o 10 mln hrywien (410,3 mln dol.). Deficyt budżetowy ma zmniejszyć się o 855 mln hrywien (35 mln dol.) i pozostać na poziomie 2,09 proc. PKB. Utrzymanie deficytu na tym poziomie jest zgodne z wymaganiami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w sprawie zaciągnięcia nowej pożyczki. W czwartek do Kijowa przybyła misja MFW, która ma wznowić negocjacje w sprawie pakietu pożyczki. Po raz ostatni Fundusz udzielił Ukrainie kredytu w 2018 roku, w wysokości 1,4 mld dolarów.

Podczas prezentacji dokumentu, ukraińska minister finansów Oksana Markarowa powiedziała, że ustawa budżetowa jest zrównoważona, a jej założenia realistyczne. Zaznaczył, że więcej środków otrzymają budżety lokalne. Podkreśliła też przewidziany w ustawie wzrost wydatków na służbę zdrowia i edukację, a także znacznie więcej pieniędzy na infrastrukturę. Broniąc się przed zarzutami ws. zredukowania wydatków na rzecz samorządów twierdziła, że to jedynie takie wrażenie, bo w istocie chodzi o reklasyfikację określonych wydatków.

Ukraińska Rada Ministrów wcześniej zdecydowała też, że o 16 proc. w porównaniu z 2019 rokiem (nominalnie o 33,8 mld hrywien; niespełna 1,4 mld dol.), do równowartości ok. 10 mld dol. (5,45 proc. PKB), zostaną zwiększone wydatki na obronę i bezpieczeństwo. Jak mówił premier Ołeksij Honczaruk, priorytetem jest zakup nowej broni i sprzętu wojskowego, potrzebnego do walki z separatystami na wschodzie Ukrainy.

Wcześniej minister obrony Andrij Zahorodniuk zapowiadał, że w 2020 roku Ukraina będzie przeznaczać na obronę 3 proc. swojego PKB, tj. 136 mld hrywien (5,5 mld dol.). Zaznaczał, że jest to część większego wkładu w obronność i bezpieczeństwo. Całość łącznie ma mieć wartość blisko 246 mld hrywien, czyli około 10 mld dol. (5,45 proc. PKB). Zahorodniuk zaznaczał, że będzie to największy budżet Ukrainy na obronność od czasu rozpadu ZSRR i uzyskania niepodległości.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski podkreślał z kolei, że zakończenie konfliktu w Donbasie to najważniejszy cel jego prezydencji. Wcześniej zapowiadał, że przyszłoroczny budżet państwa będzie największy w historii Ukrainy. Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy poważnie wpłynął na ukraińską gospodarkę, wyraźnie uzależniając ją od pomocy finansowej z zagranicy, w tym z MFW.

Przeczytaj: Nowy rząd Ukrainy nie zmniejszy armii

Unian / AFP / ELTA / janes.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply