System Advent, opracowany na potrzeby tureckiej marynarki wojennej, najpewniej zostanie zainstalowany na korwetach klasy Ada, budowanych w Turcji dla Ukrainy.

Turecki koncern Havelsan poinformował w tym tygodniu, że opracowany przez niego system zarządzania polem walki Advent został wysłany w ubiegłym roku na Ukrainę i do Indonezji.

Firma poinformowała o tym w mediach społecznościowych, przedstawiając swoje osiągnięcia w 2021 roku. Wiadomo, że system sprzedano też do Pakistanu.

Według źródeł tureckich Advent, czyli wspierany sieciowo zintegrowany system zarządzania polem walki, opracowano zgodnie z wymaganiami dowództwa tureckich sił morskich. System jest zintegrowany z okrętem TCG Kinaliada (czwartą w serii korwet klasy Ada) , a będzie używany również na uniwersalnym okręcie desantowym Anadolu, okręcie testowo-szkolnym (specjalnego przeznaczenia) Ufuk, korwetach klasy Burak oraz fregatach klas Barbaros i Istanbul.

Oficjalnie strona turecka podaje, że system zarządzania polem walki nowej generacji Advent może być stosowany na platformach nawodnych, podwodnych i powietrznych, a także w instalacjach naziemnych, dzięki otwartej architekturze. Opracowano go w strukturze modułowej. Według Turków, lepiej odpowiada on potrzebom operacyjnego podejścia do wykorzystywania sił i środków w ramach kompleksu, niż na pojedynczym okręcie.

Ukraiński serwis Defense Express podaje, że system Advent najprawdopodobniej zostanie zainstalowany na korwetach klasy Ada, które będą budowane dla ukraińskiej marynarki wojennej. W 2021 roku ruszyła budowa pierwszej jednostki tego typu, która zostanie ukończona już na Ukrainie.

Czytaj także: Turcja: położono stępkę pod pierwszą korwetę Ada dla Ukrainy

Zobacz: Ukraińskie korwety z tureckimi technologiami

Pozyskanie systemu Advent to kolejny przykład pogłębiania przez Turcję i Ukrainę współpracy w zakresie obronności.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku szef tureckiego koncernu Baykar zapowiedział, że budowa na Ukrainie centrum szkoleniowego dronów Bayraktar TB2 i zakładu produkującego te maszyny będą realizowane ze środków tureckich. Ukraina jest jednym z głównych, poza Turcją, użytkowników tych bezzałogowców, co nie podoba się Rosji. Ponadto, we wrześniu 2021 r. turecki Baykar i ukraińska Motor Sicz podpisały umowę ws. współpracy. Chodzi o drony rozpoznawczo-uderzeniowe Akinci. Co więcej, Turcy oferują Ukrainie artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Korkut.

Przeczytaj: MIUS – turecki myśliwiec bezzałogowy z ukraińskim silnikiem [+FOTO]

turdef.com / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply